خانه / ورزشی / علم ورزش | آیا بدنسازی جلوی رشد موهای بدن را می‌گیرد؟

علم ورزش | آیا بدنسازی جلوی رشد موهای بدن را می‌گیرد؟

مردهای زیادی هستند که خیل دوست دارند بهترین اندام را داشته باشد. این آرزو اغلب نیازمند تغذیه‌ی درست و ورزش است و همزمان لازم است فکری هم به حال موهای بدن بکنند! اگر بدن شما پوشیده از مو باشد، احتمالا هیچکس نمی‌تواند عضلات شکم‌تان را ببیند. به همین علت خیلی از آقایان ترجیح می‌دهند موهای بدن‌شان را رفع کنند. مردان زیادی نیز هستند که عقیده دارند بدنسازی جلوی رشد موهای بدن را می‌گیرد. آیا این باور واقعیت دارد؟

آیا واقعا بدنسازی جلوی رشد موهای بدن را می‌گیرد؟

این باور صحت ندارد. در واقع بیشتر آنهایی که وزنه می‌زنند و تمرینات بدنسازی کار می‌کنند، رشد موهای‌شان بیشتر می‌شود. البته مکمل‌های خاصی می‌توانند رشد موها را تا حدودی کُند کنند اما تستوسترون زیادی که در بدن‌تان وجود دارد، این حالت را خنثی می‌کند. در بیشتر موارد، مکمل‌هایی که مصرف می‌کنید، تاثیر مستقیم بر رشد موهای بدن ندارند.

چرا بدنسازی، رشد موهای بدن را سرعت می‌دهد؟

اول باید بدانید که میان عضله و تستوسترون ارتباط وجود دارد. وقتی شما توده‌ی عضلانی بدن‌تان را افزایش می‌دهید، زمینه‌ را برای افزایش سطح تستوسترون در بدن‌تان فراهم می‌کنید. در نتیجه، رشد موهای بدن‌تان بیشتر می‌شود. مصرف مکمل‌ نیز می‌تواند به تحریک رشد مو کمک کند. بنابراین مکمل‌ها نیز در افزایش تستوسترون و تسریع رویش مو اثر دارند.

مصرف پروتئین بیشتر

افرادی که بدنسازی تمرین می‌کنند، پروتئین بیشتری نیز مصرف می‌کنند چون عضلات در حال رشد آنها به پروتئین بیشتری نیاز دارد. این مصرف پروتئین از راههای دیگری نیز بر بدن اثر می‌گذارد. مثلا پروتئین، نقش مهمی در کمک به بدن در ساختن مو و ناخن دارد.

اگر مقدار زیادی پروتئین مصرف کنید احتمالا رشد موهای‌تان سرعت بیشتری خواهند داشت. شما به عنوان یک بدنساز، چه از طریق رژیم غذایی و چه از طریق مکمل‌هایی که مصرف می‌کنید، پروتئین زیادی دریافت می‌کنید. اگر بدنسازی کار می‌کنید و پروتئین فراوانی مصرف می‌کنید پس احتمال اینکه رشد زیاد موهای بدن‌تان برای شما دردسرساز شود خیلی زیاد است.


حتماً بخوانید: ورزش چه تأثیری بر کم مویی و رشد موی سر دارد؟


چرا باید موهای زائد بدن را رفع کنید؟

چرا یک مرد باید موهای اضافی بدنش را رفع کند؟ واقعیت این است که دلایل زیادی برای این کار وجود دارد. اول و مهم‌تر از همه باید بدانید که موی بدن، حرارت زیادی تولید می‌کند، در نتیجه عرق بیش از حد تولید شده و بدن بد بو می‌شود. به همین دلیل خیلی از مردها موهای زائد بدن را شیو می‌کنند تا هم بیشتر احساس تمیز بودن کنند و هم کمتر عرق کنند. ضمنا وقتی تمرین و تلاش می‌کنید دوست دارید عضله تفکیک شده‌ی خود را نمایش بدهید. پس فراموش نکنید که تمرینات بدنسازی موجب توقف رشد موهای بدن نمی‌شود و سرعت رویش‌شان را کم نیز نمی‌کند.

آیا بدنسازی جلوی رشد موهای بدن را می‌گیرد؟

چه قسمت‌هایی از بدن باید شِیو شوند؟

بدن شما مال شماست و هر کاری دوست دارید می‌توانید با آن بکنید. فقط یادتان باشد قسمت‌هایی از بدن‌تان را حتما باید شیو کنید و سایر قسمت‌ها را می‌توانید همانطور که هست باقی بگذارید. صورت و گردن‌تان را همیشه اصلاح کنید، حتی اگر قرار است ریش و سیبل بگذارید باید آنها را به خوبی بیارایید. وگرنه بسیار نامرتب و ژولیده به نظر خواهید رسید.

پشت و سینه

تلاش و تمرین کرده‌اید تا عضلات سینه و پشت‌تان را قوی و برجسته کنید و طبیعی است که دوست داشته باشید آنها را به همه نشان بدهید. پس مطمئنا باید موهای این نواحی از بدن را کاملا شیو کنید. می‌توانید شکم و سینه‌تان را شیو یا وکس کنید تا عضلات شش تکه‌ی باشکوه‌تان به زیبایی دیده شوند. اگر از شیو کردن خوش‌تان نمی‌آید و دوست ندارید هر دو سه روز یکبار وقت‌تان را بگیرد، لیزر نیز راه دیگری برای صاف و تمیز کردن این قسمت‌ها از بدن‌تان است.

زیر بغل

شیو کردن زیر بغل نیز بسیار اید‌ه‌ی خوبی است اما مزایا و معایبی دارد. وقتی موهای زیر بغل‌تان را شیو کنید از شدت عرق‌تان تا حدودی کاسته خواهد شد، در نتیجه بوی عرق‌تان نیز کمتر می‌شود. پس دانستید که بدنسازی قرار نیست موهای بدن‌تان را کمتر کند بلکه در واقع می‌تواند رویش آن را تسریع کند. پس لازم است یاد بگیرید با این موها چه بکنید. راههایی پیدا کنید که بدون ایجاد حساسیت و ناراحتی مشکل‌ برطرف شود.


در ادامه بخوانید: رابطه جنسی و خود ارضایی چه تأثیری در بدنسازی و ورزشکار دارد؟


تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com


لينک منبع

درباره ی admin

همچنین ببینید

علم ورزش | ورزش هوازی یا کاردیو چیست و چه ویژگی‌های دارد؟

برای درک مفهوم ورزش هوازی لحظه‌ای را تصور کنید که در حال ورزش کردن هستید، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *