خانه / ورزشی / علم ورزش | آیا نوشیدن آب و لیموترش مفید است و پشتوانه‌ی علمی دارد؟

علم ورزش | آیا نوشیدن آب و لیموترش مفید است و پشتوانه‌ی علمی دارد؟

مدتهاست که صحبت‌ها و مطالب زیادی در مورد ترکیب آب و لیموترش همه جا وجود دارد و حتما شما هم افرادی را دیده‌اید که همه جا بطری آب با برش‌های لیمو همراه خود دارند. چیزی که بی‌چون و چرا پذیرفته‌ایم این است که ما باید بدن‌مان را هیدراته نگه داریم، مخصوصا در هوای گرم که عرق می‌کنیم و آب و الکترولیت از دست می‌دهیم. اما ادعاهای زیادی در مورد فواید نوشیدن ترکیب آب و لیموترش وجود دارد که فراتر از هیدراسیون بدن است. واقعا کدام یک از این ادعاها درست هستند؟

گفته می‌شود: نوشیدن ترکیب آب و لیموترش به کاهش وزن کمک می‌کند

اغلب افراد در مورد ترکیب آب و لیمو به عنوان راهی طبیعی برای کاهش وزن، بزرگنمایی می‌کنند. اگر شما به این ترکیب، قند اضافه نکنید و از آن یک شربت لیموناد شیرین نسازید، یک نوشیدنی کم کالری مناسب خواهید داشت که اگر «بتوانید» آن را جایگزین سایر نوشیدنی‌های شیرین کنید، ممکن است مقداری وزن کم کنید. اما شواهد علمی وجود ندارد که نشان بدهد ترکیب آب و لیموترش مستقیما منجر به کاهش وزن می‌شود.

ترکیب آب و لیموترش، متابولیسم را افزایش نمی‌دهد یا اشتها را سرکوب نمی‌کند. بنابراین به احتمال زیاد، نوشیدن این ترکیب فقط می‌تواند جایگزین مناسبی برای نوشیدنی‌های شیرین باشد چون کم کالری است اما تاثیر قابل توجهی در کاهش وزن ندارد.

اما مطالعات علمی نشان داده‌اند هیدراته ماندن می‌تواند تا حدی سبب گرمازایی در بدن شود. یعنی می‌تواند سرعت چربی سوزی بدن را در زمان استراحت بالا ببرد اما این تاثیرات، کوتاه مدت‌اند. ضمنا همین فواید را با نوشیدن آب خالص نیز می‌توانید نصیب خود کنید. از سویی دیگر، تاثیرات مثبت نوشیدن ترکیب آب و لیموترش زمانی وجود خواهند داشت که هر روز، در طول روز به دفعات مکرر بنوشید.

گفته می‌شود: نوشیدن ترکیب آب و لیموترش، بدن را سم زدایی می‌کند

آیا نوشیدن آب و لیموترش مفید است و پشتوانه‌ی علمی دارد؟

معلوم نیست چطور و از کجا معروف شده که ترکیب آب و لیموترش یک نوشیدنی دتوکس است و بر چه اساسی چنین ادعایی وجود دارد. مهم‌ترین ارگان سم زدایی بدن، کبد است. خوردن بعضی از میوه‌ها و سبزی‌ها ممکن است توانایی کبد برای تجزیه‌ی سموم را تقویت کند، مثلا سبزیجات خانواده‌ی کلم، اما لیموترش از این جهت هیچ قدرت جادویی ندارد.

در واقع، بهتر است شما از انواع میوه‌ها وسبزی‌ها استفاده کنید تا اینکه روی لیموترش تمرکز کنید. کلیه‌ها نیز به بدن‌تان کمک می‌کنند سموم محلول در آب را از بدن دفع کنید، بنابراین سلامت کلیه‌ها نیز بسیار مهم است. نوشیدن آب و لیموترش کمک می‌کند بدن‌تان هیدراته باشد، در نتیجه برای عملکرد کلیه‌های‌تان خوب است. اما نوشیدن آب خالص نیز دقیقا همین کار را می‌تواند انجام دهد.

لیموترش از جهت دیگری می‌تواند خاصیت سم زدایی در حدی متوسط داشته باشد: لیموترش منبع خوبی از ویتامین C است و از آنجایی که ویتامین C یک آنتی اکسیدان است، دریافت کافی آن به سلول‌ها کمک می‌کند با رادیکال‌های آزاد که در واکنش به استرس اکسیداتیو تشکیل می‌شوند بجنگند. اما شما مجبور نیستید از طریق ترکیب آب و لیموترش، ویتامین C دریافت کنید، بلکه می‌توانید با خوردن انواع میوه‌ها و سبزی‌ها به راحتی ویتامین C کافی به بدن برسانید.پیشنهاد مطالعه:

سم زدایی بدن و کبد با ۳۰ ماده‌ی غذایی طبیعی

گفته می‌شود: نوشیدن ترکیب آب و لیموترش از تشکیل سنگ کلیه جلوگیری می‌کند

بله، نوشیدن آب و لیموترش می‌تواند ریسک سنگ کلیه را کاهش بدهد زیرا حاوی اسید سیتریک است. اسید سیتریک ترکیبی است که با کلسیم در کلیه‌ها جفت شده و باعث می‌شود کلسیم کمتری در دسترس باشد تا به اگزالات بچسبد و سنگ کلیه بسازد.

پژوهش‌ها نشان می‌دهند مصرف عصاره‌ی دو عدد لیموترش در روز می‌تواند به میزان چشمگیری از تشکیل سنگ کلیه پیشگیری کند. نوشیدن آب فراوان نیز ریسک سنگ کلیه را پایین می‌آورد. اگر سابقه‌ی سنگ کلیه دارید یا در معرض آن هستید، به توصیه‌ی کارشناسان باید روزانه تقریبا دو لیتر آب بنوشید. افزودن آب لیموترش به آب آشامیدنی‌تان نیز می‌تواند تا حدودی از احتمال تشکیل سنگ‌های کلیه اگزالات بکاهد.

گفته می‌شود: نوشیدن ترکیب آب و لیموترش، بدن را قلیایی می‌کند و این خوب است

آیا نوشیدن آب و لیموترش مفید است و پشتوانه‌ی علمی دارد؟

قلیا یا باز به هر چیزی گفته می‌‌شود که pH خون را کمتر اسیدی کند. گفته می‌شود که نوشیدن آب و لیموترش یا خوردن لیموترش بدن را قلیایی می‌کند. لیموترش با اینکه اسیدی است اما فرآورده‌ی جانبی تولید می‌کند که قلیایی است. این باور نیز وجود دارد که غذاها و نوشیدنی‌های قلیایی برای سلامتی مفیدند و ریسک خیلی از بیماری‌های مزمن مانند سرطان و پوکی استخوان را پایین می‌آورند.

آیا این ادعاها پشتوانه‌ی علمی دارند؟

کلیه‌ها و ریه‌های شما، هر چه که بخورید و بیاشامید، در حال حاضر به خوبی می‌توانند سطح pH بدن‌تان را تنظیم کرده و در طیف نرمالی نگه دارند. وقتی شما غذایی مصرف می‌کنید که بیشتری اسیدی یا بیشتر قلیایی است، تعادل اسید و باز ادرار شما تغییر می‌کند، اما دلیلش این است که کلیه‌های شما در حال حذف هر چیز اضافی هستند تا تعادل را دوباره برقرار نمایند. اما این اتفاق‌ها طبیعی‌اند و تاثیری بر سطح pH بدن‌تان نمی‌گذارند.

گفته می‌شود: نوشیدن این ترکیب به گوارش کمک می‌کند

شاید شنیده باشید که لیموترش به هضم غذا کمک می‌کند. ایده‌ی پشت این باور این است که با بالا رفتن سن، معده‌ی ما اسید کمتری ترشح می‌کند و این تغییر برای گوارش ما دردسرساز است. اسید معده به تجزیه‌ی غذا کمک می‌کند تا ذرات ریز و ریزتر شده و به راحتی توسط روده‌ها جذب شوند.

این درست است که آب لیموترش یک اسید ضعیف است اما اسیدی که معده‌ی شما تولید و از آن برای گوارش غذا استفاده می‌کند، بسیار بسیار قوی‌تر است. ترکیب آب و لمیوترش، به گرد پای هیدروکلریک اسید که معده‌تان تولید می‌کند هم نمی‌رسد. حتی خود آب لیموترش به تنهایی هم نمی‌تواند غذا را هضم کند، چه رسد به اینکه با آب رقیق هم بشود!

اما پژوهش‌ها می‌گویند آب لیموترش می‌تواند ترشح زرداب را افزایش دهد. شما برای هضم چربی به زرداب نیاز دارید. اما افزایش ترشح زرداب ناشی از نوشیدن ترکیب آب و لیموترش، به احتمال زیاد تاثیر خاصی بر گوارش ندارد.پیشنهاد مطالعه:

مصرف آب با لیمو و عسل چه فوایدی برای بدن و سلامتی دارد؟

گفته می‌شود: ترکیب آب و لیموترش، منبع خوبی از ویتامین‌ها و املاح است

یک لیموترش متوسط تقریبا حاوی ۳۰ میلی گرم ویتامین C است که مقدار قابل توجهی است. در واقع یک لیموترش متوسط می‌تواند حدودا ۳۰ درصد از نیاز روزانه‌ی شما به ویتامین C را تامین کند. اما لیموترش، منبع چندان قابل توجهی از املاح یا سایر ویتامین‌ها بجز پتاسیم نیست. اما لیموترش دارای مقدار نسبتا متوسطی از انواع فیتونوترینت‌ها از جمله فنولیک اسید، فلاونیدها، ترپنوئیدها و سایر مواد مغذی است که فوایدی دارند. اما شما از سایر میوه‌ها و سبزی‌ها نیز می‌توانید همین مواد مغذی را دریافت کنید. بنابراین لیموترش از این جهت هم چیز خیلی خاصی نیست!

حرف آخر

نوشیدنی که با آب و لیموترش تهیه کرده‌اید می‌تواند جایگزین خوبی برای نوشابه‌های شیرین باشد و تا حدودی از ریسک سنگ کلیه کم کند. اما خیلی از ادعاهایی که در مورد فواید بی‌نظیر آب و لیموترش وجود دارد، ثابت شده و واقعی نیستند. آب و لیموترش‌تان را بنوشید و لذت ببرید اما باورهای اشتباه را باور نکنید!

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com


لينک منبع

درباره ی admin

همچنین ببینید

علم ورزش | ورزش هوازی یا کاردیو چیست و چه ویژگی‌های دارد؟

برای درک مفهوم ورزش هوازی لحظه‌ای را تصور کنید که در حال ورزش کردن هستید، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *