خانه / ورزشی / علم ورزش | با بهترین فواید بدنسازی و فیتنس آشنا شوید

علم ورزش | با بهترین فواید بدنسازی و فیتنس آشنا شوید

بدنسازی و فیتنس امروزه به عنوان یکی از پرطرفدار ترین ورزش‌ها بین زن و مرد و از هر سنی تبدیل شده است. تناسب اندام به قدری اهمیت پیدا کرده که بیشتر بحث‌های روز ورزش به طرف این رشته ورزشی گرایش پیدا کرده است. اما گذشته از اینکه بدنسازی و فیتنس موجب سلامتی، تناسب اندام، افزایش قدرت و مواردی از این قبیل می‌شود که کم تا بیش همه با آن آشنا هستند؛ آیا تا کنون این سوال برای‌تان پیش نیامده که فواید بدنسازی چیست؟ در این مطلب به چند مورد از فواید بدنسازی و فیتنس اشاره می کنیم.

افزایش سوخت و ساز بدن

تمرینات با وزنه نه تنها در حین تمرین باعث مصرف کالری می‌شوند، بلکه به دلیل درگیر بودن عضلات بدن و همچنین افزایش توده عضلانی، متابولیسم یا سوخت و ساز بدن بعد از تمرین را نیز افزایش داده و حتی سوخت و ساز بدن در حالت استراحت را نیز افزایش می‌دهد. یعنی شما دیگر نگران تجمع چربی نباشید!

افزایش توده عضلانی

اولین چیزی که ما از تمرین با وزنه می دانیم، افزایش توده عضلانی است، اما این افزایش توده عضلانی یعنی بافت بدن بیشتر عضله دارد و کمتر چربی و همچنین در برابر آتروفی نیز از شما محافظت می کند.

کمک به ترشح بیشتر هورمون های چربی سوزی و عضله ساز

از دیگر فواید بدنسازی افزایش ترشح بیشتر هورمون رشد و تستوسترون می شود، این دو هورمون گذشته از اینکه به عضله سازی کمک می‌کنند، باعث چربی سوزی نیز می‌شوند. به عنوان مثال: هورمون رشد با برقراری ارتباط با سلول‌های چربی، آن‌ها را برای شکستن و سوزاندن چربی آماده می‌کند.


حتماً بخوانید: بهترین حرکات بدنسازی برای افزایش هورمون رشد


افزایش تراکم استخوان

تمرینات با وزنه فقط روی عضلات اثر ندارد، بلکه باعث افزایش تراکم استخوان‌ها نیز می‌شود. مطالعات متعدد بیانگر آن است که یک برنامه تمرینی قدرتی به طور منظم، می‌تواند از پوکی استخوان جلوگیری کند و باعث افزایش تراکم استخوان شود.

افزایش تعادل

شاید کمتر کسی به این فکر می کرد که تمرینات با وزنه باعث افزایش تعادل نیز می‌شود. افزایش تعادل ناشی از تمرینات با وزنه، خصوصاً وزنه‌های آزاد باعث محافظت در برابر آسیب‌های ناگهانی، بهبود هماهنگی و حتی افزایش چابکی می‌شود.

ریسک آسیب دﯾدﮔﯽ را ﮐﺎهش ﻣﯽ دهد

از دیگر فواید بدنسازی کاهش ریسک آسیب است، چون موجب تقویت بافت‌های بدن یعنی عضلات، رباط‌ها و تاندون‌ها می‌شود و ریسک آسیب دیدگی در تمرینات را کاهش می‌دهد. این ویژگی فقط مختص به بدنسازها نیست، بلکه ورزشکاران در هر رشته ورزشی وقتی از تمرینات با وزنه استفاده کنند از این مزیت برخوردار خواهند شد.

افزایش حساسیت به انسولین

در یک تحقیق که توسط انجمن قلب آمریکا صورت گرفته است، به این نتیجه رسیدند که در نتیجه تمرینات با وزنه بدن می‌تواند گلوکز که از مصرف کربوهیدرات به دست می‌آید را به طور مؤثرتری استفاده کند به جای اینکه آن را به عنوان چربی ذخیره کند.


حتماً بخوانید: انسولین چیست و چه نقشی در رشد عضلات و چاقی دارد؟


کاهش چربی شکمی

تمرینات بدنسازی و قدرتی به عنوان یک عامل در مقابله با چربی شکمی شناخته شده است. مطالعات بیانگر آن است که تمرینات با وزنه می تواند موجب کاهش چربی داخل شکم، چربی خطرناکی که در اطراف ارگان های داخل شکم تجمع پیدا می کند، شود.

همچنین این تحقیق مشخص کرده که تمرینات بدنسازی منظم می‌تواند به جلوگیری از افزایش وزن ناشی از افزایش سن خانم‌ها کمک کند. در یک مطالعه در دانشگاه Minnesota دو گروه از زنان دارای اضافه وزن به مدت ۲ سال تحت نظر قرار گرفتند، زنانی که دو جلسه در هفته تمرین قدرتی برای عضلات اصلی بدن انجام داده بودند، نسبت به گروه دیگری که کم تحرک بودند، ۶۷ درصد چربی شکم داشتند.

برخورداری از یک بدن جوان حتی با افزایش سن

از سن ۳۰ سالگی به بعد، ما در هر ۱۰ سال ۳ تا ۸ درصد از حجم عضلانی خود را از دست میدهیم. این درصد افزایش از ۵۰ سالگی به بعد به ۱۰ درصد می‌رسد. نتیجه مطالعاتی که در مجله آمریکایی تغذیه بالینی منتشر شده نشان می‌دهد، در ازای هر ۴۵۰ گرم عضله که از دست می‌دهیم، ۴۵۰ گرم چربی در بدن افزایش پیدا می‌کند. پس می‌توان نتیجه گرفت با ادامه تمرینات قدرتی منظم، از کاهش بافت عضلانی و تجمع چربی جلوگیری کرده و به نوعی بدن را جوان نگه داشت.

همچنین با افزایش سن مقدار قابل توجهی فیبرهای عضلانی تند انقباض کاهش پیدا می کند، این فیبرهای عضلانی که به عنوان فیبرهای عضلانی طول عمر شناخته می‌شوند، با فعال نگه داشتن بدن و انجام تمرینات قدرتی در سنین بالا نیز کاهش پیدا نمی کنند و یا حداقل کاهش را خواهند داشت.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

منبع:۱ و ۲ fitbie.com


لينک منبع

درباره ی admin

همچنین ببینید

علم ورزش | در یک ماه یا یک سال چقدر می‌توانیم عضله سازی کنیم؟

عضله سازی بدون استفاده از مکمل‌های غذایی و ورزشی، مقدار قابل توجهی زمان و تلاش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *