خانه / ورزشی / علم ورزش | بدن چگونه در طول خواب کالری می‌سوزاند؟

علم ورزش | بدن چگونه در طول خواب کالری می‌سوزاند؟

تلگرام_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________

سوزاندن کالری در خواب؟ بله. درست است زمانی که در خواب هستید، کالری می‌سوزانید. در ادامه‌ی مطلب با مجله علم ورزش همراه شوید و بخوانید که چگونه بیشترین کالری را در خواب از دست بدهید.

خلاصه‌ی آنچه در این مطلب می‌خوانید

۱. طبق صحبت‌های دکتر مایکل بروس، بدن‌مان زمانی که در خواب هستیم، کالری بیشتری می‌سوزاند، بویژه در وضعیت REM (حرکت سریع چشم به هنگام خواب عمیق) که مرحله‌ای از خواب نامیده می‌شود.

۲. در طول مرحله‌ی رم ( REM) در خواب، متابولیسم (سوخت‌وساز) قند افزایش می‌یابد، این یعنی تسریع کالری سوزی.

۳. در هنگامی که در خواب به‌سر می‌برید، همانطوری که گفتیم کالری بیشتری می‌سوزانید، اما از طرف دیگر خواب بیش‌ از حد اثر منفی دارد. متابولیسم قند در نتیجه کالری‌سوزی کاهش می‌یابد.

خیلی از مردم تصور می‌کنند، بیشترین میزان کالری که ما می‌سوزانیم در طول روز اتفاق می‌افتد، اما عده‌ی کمی معتقد‌اند که می‌توانند به‌سادگی با‌ داشتن یک خواب کافی مقدار زیادی کالری بسوزانند.

شواهد فراوانی بر‌پایه‌ی رابطه‌ی بین خواب و میزان کالری‌سوزی نشان می‌دهد اگر خواب کافی نداشته باشید از هردو نقطه‌ نظر کمی و کیفی، دچار اضافه وزن می‌شوید و به راحتی چاق می‌شوید. دکتر بروس اضافه می‌کند در زمانی که ما در خواب عمیق هستیم به دلیل افزایش متابولیسم قند و همچنین در اثر افزایش فعالیت مغز، کالری بیشتری می‌سوزانیم.


پیشنهاد مطالعه: چرا خواب در کاهش وزن نقش مهمی دارد؟


این روند چگونه انجام می‌پذیرد؟

متخصص خواب، دکتر بروس در کتاب اخیرش این روند را کاملاً بررسی کرده و توضیح داده‌است. در نیمه‌ی دوم شب هنگامی که خواب عمیق و در فاز رم هستید، متابولیسم گلوکز شروع به افزایش می‌کند.

او می‌گوید: واقعاً شگفت‌انگیز است، زمانی که بیشتر می‌خوابید، بیشتر هم کالری می‌سوزانید. وی اضافه می‌کند« تعداد دفعاتی که می‌خوابید نیز مهم است»، وقتی که در میانه روز خواب ۲۰ دقیقه‌ای داشته باشید، تعداد دفعاتی که وارد فاز رم می‌شوید، نیز بیشتر است.

هر چه زمان خواب بیشتر شود نیز تعداد دفعاتی که وارد فاز رم می‌شوید بیشتر می‌شود و نتیجه کالری‌سوزی بسیار زیادی خواهید داشت. عدم خواب کافی باعث می‌شود تا مصرف کالری ناقص بماند و به روز بعد موکول شود. فقدان خواب انسان را گرسنه‌تر می‌کند، بویژه آن‌دسته از غذاهایی که چربی بالایی دارند.

علاوه‌بر اینکه، خوابیدن کوتاه‌تر سبب می‌شود تا زمان طولانی‌تری را صرف غذاخوردن کنید. وی می‌گوید: شما نمی‌توانید با خوابیدن در سراسر روز تمام‌ کالری‌های‌تان را بسوزانید. خواب زیاد نتیجه‌ی عکس می‌دهد. بروس اظهار دارد که: مثل هرچیز دیگری اگر در خوابیدن افراط کنید، متابولیسم آهسته‌تری خواهید داشت، به‌دلیل اینکه بجای صرف انرژی برای کارهای روزانه هنوز در رختخواب خود به‌سر می‌برید.

هر چه طول مدت خواب در هنگام شب‌ بیشتر باشد، کالری بیشتر می‌سوزانید

چقدر کالری در خواب می‌سوزانید؟

باید بگوییم که مقدار کالری‌سوزی در هر شخصی در هنگام خوابیدن متفاوت است که دلیل این تفاوت به وزن اشخاص بر می‌گردد. یعنی افراد با وزن‌های گوناگون به مقدار خواب متفاوتی نیاز دارند. بسیار دشوار است که عدد دقیقی برای متوسط کالری مصرفی که هر شخصی در خواب می‌سوزاند، ارائه داد.

مقاله‌ای با عنوان (چگونه هر روز متناسب بمانیم) فرمولی پیشنهاد کرده‌است که میزان کالری مصرفی در هر ساعت از خواب در شب را محاسبه می‌کند. طبق توضیحات این مقاله، شما می‌توانید کالری مصرفی خود را در هنگام خواب‌شبانه با ضرب عدد ۰.۴۲(متوسط میزان کالریی که هر شخص به ازای هر پوند(کیلوگرم) وزنش در یک ساعت مصرف می‌کند) در وزن، بدست آورید.

برای مثال شخصی که ۱۵۰پوند(۷۰کیلو) وزن دارد، طبق این فرمول، اگر این عدد را در ۰.۴۲ ضرب کنیم، حاصل چیزی تقریبا حدود ۶۳(۲۹.۴ محاسبه با یکای‌kg)کالری در هر ساعت خواب می‌شود.اگر این شخص ۸ساعت خواب کافی داشته باشد، این عدد برابر با ۵۰۴(۲۳۵)کالری کلی وی می‌شود. یعنی این شخص با این بدن و وزن چیزی حدود ۵۰۴کالری در خواب‌شبانه‌اش می‌سوزاند.

لازم به ذکر است که این فرمول تنها عامل وزن را درنظر می‌گیرد و محاسبه‌ی بسیار دقیقی برای برآورد میزان بیشترین مصرف کالری در هنگام شب در فاز رم یا همان مرحله‌‌ی عمیق خواب نیست . چون عوامل دیگری نیز برروی میزان کالری مصرفی در خواب تاثیر می‌گذارند، مانند شب غذا خوردن در اواخر شب، یا میزان غذایی که می‌خورید نیز اهمیت دارد.

چگونه هنگامی که در خواب هستیم،کالری بیشتری بسوزانیم؟

برای وعده‌ی شام به مقدار کم و سبک غذا میل کنید- خیلی دیر شام نخورید

وقتی شما به میزان زیادی آن‌هم خیلی دیر وقت (نزدیک به زمان رفتن به رختخواب) غذا می‌خورید، به بدن‌تان این فرصت را نمی‌دهید که بتواند آن غذا را هضم کند و متابولیسم ناقص انجام می‌شود. بروس می‌گوید: مغز در هنگام خواب عمیق به غده‌ی هیپوفیز دستور ترشح هورمون رشد می‌دهد.

بدن چگونه در طول خواب کالری می‌سوزاند؟

در هنگام شب اگر دیر وقت غذا بخورید، اتفاقی که می‌افتد این است که هورمون رشد تولید‌ شده بدن را وادار می‌کند تا بجای تولید سوخت از مواد غذایی، آنها را به صورت چربی ذخیره کنند. به این علت است که می‌گوییم که بسیار حائز اهمیت است که بدانید کی و به چه مقدار غذا می‌خورید و به هنگام شام وعده‌ی غذایی‌تان را نصف کنید.

عدم مصرف الکل

مصرف الکل باعث اختلال در خواب می‌شود و این اختلال سبب خارج شدن بدن‌تان از فاز رم می‌شود و این برای انجام متابولیسم و تکمیل روند آن بدن را دچار مشکل می‌کند. در فاز رم بدن ما بیشترین کالری را می‌سوزاند.

هر روز به تمرینات ورزشی بپردازید- اما نه قبل از خوابیدن

تمرینات منظم و مکرر به طور روزانه برای هر شخصی که می‌خواهد در شبانه‌روز کالری بسوزاند و بالاخره وزن کم کند ایده‌ی بسیار خوبی است. اما هر چقدر هم که تمرین ورزشی مناسبی باشد باید  ۴ ساعت قبل از خواب متوقف شود.

عده‌ای تمایل دارند که میزان مدت و شدت تمرینات خود را بالا ببرند. این افراد باید میزان شدت و مدت تمرین خود را کنترل کنند و اطمینان حاصل کنند که قانون عدم تمرین ۴ ساعت قبل از خواب را رعایت کنند تا تنظیم خواب‌شان برهم‌ نخورد. ورزش در حالت کلی سبب افزایش دمای مرکزی بدن می‌شود و اگر قبل از خوابیدن باشد، افزایش دما منجر به بی‌خوابی می‌شود.

در محیط‌های خنک بخوابید و بدن را به هنگام خواب خنک نگاه دارید

خوابیدن در اتاق‌هایی با دمای پایین سبب افزایش میزان کالری‌سوزی و متابولیسم می‌شود. تخت و یا تشک خود را خنک نگاه‌ دارید. لباس‌های خنک بپوشید و یا لباس‌های خود را کم کنید. این کار باعث می‌شود تا بدن ذخیره‌ی چربی‌های قهوه‌ای خود را بیشتر حفظ کند و این به آن معنی است که، کالری بیشتری در خواب می‌سوزانید و همچنین خواب زود هنگام و راحت‌تری خواهید داشت.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

منبع: thisisinsider


لينک منبع

درباره ی admin

همچنین ببینید

علم ورزش | چرا با تمرینات بدنسازی احساس بهتری نسبت به خودمان و زندگی داریم؟

آیا نیاز به انگیزه‌ دارید که از منطقه‌ی امن خود بیرون بزنید و یک شنا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *