خانه / ورزشی / علم ورزش | بیوهکینگ چیست؟ ۸ روش برای افزایش سلامتی با هک کردن بدن

علم ورزش | بیوهکینگ چیست؟ ۸ روش برای افزایش سلامتی با هک کردن بدن

امروزه به نظر می‌رسد که شما می‌توانید تقریبا همه‌چیز را از تهیه بلیط بهترین مسیرها برای سفر به دور دنیا گرفته تا خرید بهترین کالا‌های مواد غذایی از سوپرمارکت‌ها و مغازه‌های خواربارفروشی، هک کنید و چقدر عالی می‌شد اگر قادر بودیم تا بدن‌مان را هم هک کنیم! درست است؟ حال در این مقاله می‌خواهیم چند روش را که به این منظور می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید تا به اهدافی مانند افزایش سلامتی و تناسب‌اندام کافی دست ‌یابید، به شما معرفی کنیم و در مورد آن‌ها توضیح دهیم که با استفاده از این روش‌ها چگونه قادر خواهید بود تا عالی‌ترین احساس را از بدن‌تان داشته باشید و همچنین به بهینه‌ترین عملکرد بدنی دست ‌یابید.

بیوهکینگ یا هک زیستی چیست؟

پیش از اینکه به سراغ روش‌هایی برای بهتر هک کردن بدن برویم، در ابتدا توضیح می‌دهیم که اساسا بیوهکینگ یا هک زیستی بدن چیست و به چه معناست. بیوهکینگ یا هک زیستی در حقیقت روند ایجاد تغییرات در شیوه زندگی شماست تا عوامل بیولوژیکی بدن‌تان را “هک” کند و بتوانید بهترین خود را به نمایش بگذارید. احتمالا تا به حال این نقل‌قول معروف را شنیده‌اید که می‌گوید:”شما آن چیزی هستید که می‌خورید”.

این جمله به معنای وسیع‌تری در مورد انسان کاربرد دارد: همه چیزهایی که به بدن‌مان وارد می‌کنیم (اعم از غذاها، افکار، مهارت‌های جسمانی که فرا می‌گیریم) بر رفتارمان تاثیر می‌گذارند. با انجام بیوهکینگ بر روی بدن‌تان، قادر خواهید بود بدن‌تان را به گونه‌ای تغییر دهید تا انرژی بیشتری دریافت کند و آن‌ را تا مدت زمان طولانی‌تری ذخیره کند، فعال‌تر باشد، به بهینه‌ترین شیوه عمل کند و بطور کلی از این طریق می‌توانید بهترین خود را فراتر از آنچه که قبلا بودید، به عبارتی پیشرفته‌ترین نسخه‌ی ممکن خودتان را بیرون بکشید.

این موارد شامل عملیات دیوانه‌وار یا به عبارتی انجام آزمایش‌های پزشکی بسیار پیچیده‌ی علمی یک دانشمند بر روی بدن‌تان نیست. در عوض، به معنای استفاده از شیوه‌های مختلف هک به‌منظور دست‌یابی به آنچه برای‌تان بهتر است. در حال حاضر برخی از کارشناسان انواع ابزارهای اندازه‌گیری‌کننده ویا اپلیکیشن‌های موبایل‌های هوشمند را برای انجام بیوهکینگ پیشنهاد می‌کنند، اما شیوه‌های خوب و قدیمی موجود از لحاظ سازگاری با بدن انسان ارجح‌تر هستند و نتایج بهتری بدست می‌دهند.

این شیوه‌ها مانند: ایجاد تغییرات کوچک در شیوه زندگی‌تان، که به بدن‌تان زمان برای تنظیم می‌دهد تا پس از آن قادر به تجزیه و تحلیل نوع عملکرد و حس خود باشید. در حقیقت شما با چیزهایی سروکار دارید که مناسب با بدن‌تان و تفاوت‌های فردی شماست، و آن‌هایی که برای‌تان مفید و موثر نیستند، کنار می‌گذارید. گذشته از این، هنگامی که صحبت برقراری ارتباط با بدن و درک زبان بدن به میان می‌آید، شما در اینکار متخصص شده‌اید. به عنوان نمونه، درک درد نوعی هک کردن بدن محسوب می‌شود، اینکه بدانید چه موقع ویا چگونه ویا از کدام نقطه، ضعف دارید و آسیب به آن باعث درد در بدن‌تان می‌شود، بهتر از خود مراقبت می‌کنید.

۸ روش جهت انجام بیوهکینگ و افزایش سلامتی

۱.حذف و جایگزین کردن برخی مواد غذایی در رژیم غذایی

بیوهکینگ چیست؟ 8 روش برای افزایش سلامتی با هک کردن بدن

اگر با وجود رژیم غذایی‌تان‌ که در حال حاضر از آن پیروی می‌کنید، هنوز هم با آلرژی دست و پنجه‌نرم می‌کنید، اختلالات هضم دارید، مشکلات پوستی نظیر اگزما و آکنه را تجربه می‌کنید و یا همیشه احساس خستگی می‌کنید، احتمالا زمان بیوهکینگ بدن‌تان با حذف برخی مواد‌خوراکی از رژیم‌غذایی‌تان فرا رسیده است.

حذف یک ماده‌ی غذایی، به ویژه اگر به آن علاقمند باشید، مشکل است، اما این فقط یک تغییر کوتاه مدت در برنامه‌ی تغذیه‌ای روزانه‌تان است. با این روش در خواهید یافت که ماده‌ی خوراکی که مصرف می‌کنید نقش مهمی در بروز اختلالاتی دارد که تجربه می‌کنید. در اینجا خواهیم دانست که این شیوه چگونه کار می‌کند: برای ۳-۴ هفته، می‌توانید موادخوراکی که مشکوک به آلرژن (مواد آلرژی‌ها) بودن آن‌ها هستید را حذف کنید، به بدن‌تان فرصتی برای کم شدن شدت التهاب بدهید و برای مدتی بدن‌تان را پاکسازی کنید .گلوتن، سویا، لبنیات، بادام زمینی و ذرت تمام خوراکی‌هایی هستند که ممکن است آلرژی‌زا باشند.

سپس، به تدریج خوراکی‌های ممنوعه را به برنامه‌ی غذایی‌تان اضافه کنید و به احساسی که از خوردن آن‌ها دارید دقت کنید. علائم آلرژی را تشخیص داده و شدت و ضعف آن‌ها را بررسی کنید. به خودتان دقت داشته باشید. عادات خود را یادداشت کنید، با آزمون و خطا رژیم غذایی خود را از مواد آلرژی‌زا پاکسازی کنید. حذف مواد و جایگزین کردن خوراکی‌ها یکی از بهترین شیوه‌های هک کردن زیستی بدن به شمار می‌رود. بعضی افراد متوجه نیستند هنگامی که برخی مواد غذایی را از رژیم‌شان حذف می‌کنند چه احساسی به آن‌ها دست می‌دهد، و پس از آن چقدر زندگی بهتری خواهند داشت.پیشنهاد مطالعه:

سم زدایی بدن و کبد با ۳۰ ماده‌ی غذایی طبیعی

۲. شکر را حذف کنید

بیوهکینگ چیست؟ 8 روش برای افزایش سلامتی با هک کردن بدن

توصیه نمی‌شود تا شکر را به یکباره از رژیم غذایی‌تان حذف کنید. همینطور نمی‌گوییم که کنار گذاشتن شکر کار آسانی است و از عهده همه‌کس بر می‌آید. بلکه این کار بخصوص برای ما انسان‌ها که شکر این روز‌ها از واجبات سفره‌های غذایی‌مان شده است، بسیار دشوار است. اما این عمل یعنی حذف شکر (اعتیاد به شکر) از بهترین شیوه‌هایی است که می‌توانید برای افزایش سلامتی تان استفاده کنید. یکی از شیوه‌های سخت بیوهکینگ بدن است، اما ارزشش را دارد. حذف شکر بدان معنی نیست که تمام کربوهیدرات‌هایی که حتی به‌طور طبیعی در میوه‌ها یا لبنیات یافت می‌شود و از این طریق به بدن‌تان می‌رسد را حذف کنید. بلکه این مواد خوراکی برای افزایش سلامتی هرچه بیشتر سیستم‌های عملکردی بدنی اعم از متابولیسم‌ مواد غذایی، کمک به عملکرد ورزشی و غیره ضروری است.

در حقیقت چیزی که در مورد مصرف کربوهیدرات‌ها نگران کننده هستند، ایجاد محصولاتی با کربوهیدرات‌های مصنوعی یا همان شکر مصنوعی است. این نوع شکر مصنوعی را می‌توانید در نوشابه‌های گازدار، محصولات فرآوری شده، شیرین‌کننده‌های مصنوعی، ماست مزه‌دار شده، سس‌ها، و در آخر نوشیدنی‌های انرژی‌زا بیابید.

سوال اصلی این است که چه چیزی واقعا باعث می‌شود که شکر برای بدن مضر باشد؟

خوردن شکر سبب بوجود آمدن امراضی مانند دیابت نوع دو و جدیدا کشف شده است که در ایجاد سرطان نیز نقش دارد. سبب ایجاد حالات آشفتگی و افزایش التهاب در داخل بدن و کاهش انرژی می‌شود.

چگونه عادت مصرف زیاد از حد شکرتان را کاهش دهید؟

با خواندن برچسب محصولات انواع شکل‌های استفاده شده در ترکیبات آن، دقت بر هر واژه‌ای که در آخر آن (ose) آمده باشد (دارا بودن چنین ترکیباتی به‌منزله‌ی داشتن شکر مصنوعی است)  و هرگونه شکر طبیعی استفاده شده در محصول مورد نظر، نظیر عسل و یا کربوهیدرات‌های طبیعی موجود در آبمیوه‌های شرکتی، میزان شکر دریافتی‌تان را کنترل کنید، مصرف محصولات فرآوری شده را محدود کنید.پیشنهاد مطالعه:

کاهش وزن و احساس شادابی با سم‌زدایی شکر در ۳ روز

۳. زمان غذا خوردن خود را تغییر دهید

آیا می‌دانید که خیلی ساده فقط با تغییر دادن زمان معمول صرف غذا بیوهکینگ انجام داده‌اید؟ بله، درست شنیدید، می‌توانید بدن خود را تحت کنترل خود درآورید. برای مثال یک روز به تاخیر انداختن زمان صرف ناهار یا گرفتن روزه یا همچنین داشتن رژیم روزه متناوب. رژیم روزه متناوب امروزه بین مردم به علت تاثیر آن بر کاهش وزن و متعادل سازی حساسیت انسولین در بدن محبوبیت یافته است،

که می‌تواند به جلوگیری از ابتلا به بیماری‌هایی از قبیل انواع دیابت‌ها کمک کند. این برنامه‌ی غذایی به تنظیم سطوح تولیدی هورمون گرلین می‌پردازد، که هورمون کنترل گرسنگی است و به مغز اطلاع می‌دهد که اکنون باید بدن مواد غذایی دریافت کند و همچنین هورمون سیری که با نام لیپتین شناخته می‌شود، به مغز اطلاع می‌دهد که باید خوردن غذا را متوقف کند.

نکته‌ی جالبی که در روزه گرفتن وجود دارد این است که این کار را می‌توانید به انواع شیوه‌ها و شکل‌های گوناگون انجام دهید. برای مثال، می‌توانید یک روز در میان از این برنامه‌ی غذایی استفاده کنید. یعنی آن روزهایی که روزه می‌گیرید، خودتان را به فقط ۲۵٪کل رژیم غذایی معمول روزانه‌ی خود، محدود کرده‌اید.

اما در روزهای عادی می‌توانید به مقدار مصرفی معمول خود بازگردید. روش دیگری برای تغییر زمان صرف غذا می‌تواند محدودیت خود به صرف غذا در زمانی خاص است که در آن فقط در زمان‌های مشخص شده‌ای غذا می‌خورند.(اگر شما شام‌تان را زود بخورید اما در صبح‌هنگام صبحانه را خیلی دیر میل کنید، این نوع محدودیت غذایی را انجام داده‌اید). مدت زمانی (ساعت‌ها، روزها، هفته‌ها، ماه‌ها) که صرف انجام روزه یا به کارگیری این نوع روش‌ها می‌کنید به نوع اهداف و میزان علاقه‌تان به رسیدن به آن‌ها بستگی دارد. استفاده از این روش می‌تواند یکی از شیوه‌های مناسب بیوهکینگ برای افزایش سلامتی باشد.پیشنهاد مطالعه:

روزه متناوب یا رژیم فستینگ چیست چه عوارض و فوایدی برای ما دارد؟

۴. بیشتر بخوابید

بیوهکینگ چیست؟ 8 روش برای افزایش سلامتی با هک کردن بدن

هر وقت که صحبتی از کاهش وزن یا رسیدگی به افزایش سلامتی و تناسب‌اندام می‌شود، خواب نادیده گرفته می‌شود، که اشتباه بسیار بزرگی است. خواب یکی از موارد ضروری است که باید مقادیر کافی آن (۹-۷ساعت خواب) رعایت شود. اگر هر شب به میزان کافی یا حتی بیشتر نخوابید و دچار کسر خواب شوید، بدن‌تان را در معرض وضعیت خطر ابتلا به خیلی از اختلالات قرار می‌دهید، که شامل خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن، تضعیف دستگاه ایمنی، افسردگی، اختلال در تمرکز، بدخلقی، افزایش پرخوری و اشتها، در نهایت اختلال هورمونی غیرقابل کنترل است.

یک روش بیوهکینگ برای افزایش سلامتی و بهبود شرایط جسمانی‌تان و همینطور عادت به خواب، خواب با کیفیت است.  این نکته صحیح و قابل درک هست که همیشه فرصت این کار وجود ندارد و با زندگی ماشینی امروز انجام آن به شدت دشوار است. اما یک راهکاری که پیشنهاد می‌شود این لست که یک برنامه‌ی منظم خواب داشته باشید حتی در روزهای تعطیل تا بتوانید دوره‌ی استراحت و ریتم خواب‌تان را حفظ کنید. همچنین اگر در روزهای تعطیل کمی بیشتر هم بخوابید بد نباشد.

یک نکته‌ای که بسیار حائز اهمیت است و حتما باید رعایت کنید، دور کردن وسایل الکترونیکی، موبایل‌های هوشمند در هنگام خواب است: نور موبایل هوشمندتان به مغز‌تان اطلاع می‌دهد که نباید بخوابد،(گول زدن مغز)، که با خود اختلال بی‌خوابی به همراه دارد. بنابراین لازم است تا هنگام خواب از این وسایل استفاده نکنید.پیشنهاد مطالعه:

برای داشتن خوابی راحت این ۱۳ ماده غذایی را نباید قبل از خواب بخورید

۵. چربی بخورید- به میزان زیاد

جستجو و یافتن رژیم مناسب پرچربی فقط یک پیشنهاد نیست، لازم است! رژیم‌ کتوژنیک شاید واقعا مختص شما باشد! در حال حاضر رژیم غذایی پرچربی یکی از رژیم‌های محبوب اشخاص و چهره‌های مشهور است و یک رژیمی که مد شده باشد نیست. واقعا کارساز است! در این نوع رژیم شما سعی می‌کنید تا بدن‌تان را وارد روند کتوسیز (حالت متابولیکی که در آن بدن تا حد زیادی برای تولید انرژی، نه از کربوهیدرات، بلکه از چربی استفاده می‌کند) می‌کنید. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که تنها از چربی، نه گلوکز، برای تامین سوخت استفاده کنید و دست بیشتر کالری مورد‌نیاز بدن از چربی‌ها تامین شده باشد.

در این متد شما کربوهیدرات‌ها و شکر را از برنامه‌ی غذایی‌تان حذف و به جای آن، از چربی‌هایی که دوست با قلب‌تان هستند (چربی‌های غیر اشباع نظیر، روغن زیتون، نارگیل، مغز‌ها) استفاده می‌کنید. همچنین صیفیجاتی مانند سیب‌زمینی که حاوی میزان زیادی نشاسته است را فراموش و به‌جای آن مواد خوراکیی را مصرف می‌کنید که حاوی پروتئین بالا و کربوهیدرات ناچیزی است مانند تخم‌مرغ،ماهی و غیره.

رژیم غذایی پرچرب در حقیقت سبب کاهش وزن بخصوص در کسانی می‌شود که اضافه‌وزن دارند. این رژیم می‌تواند علائمی که در ابتلا به امراض قلبی موثرند مانند کلسترول بد را کاهش دهد، همچنین با اختلالات ذهنی نیز مقابله می‌کند. در حقیقت این رژیم یکی از روش‌های تنظیم و جلوگیری از حملات ناگهانی در افراد دچار عارضه‌ی غش و صرع است. اگر از آن دسته افرادی هستید که مقادیری چربی در رژیم‌غذایی‌تان دارید، از این فراتر روید و مقدار چربی مصرفی‌تان را بیشتر کنید. رژیم‌غذایی‌تان را هک کنید و مقادیر چربی آنچیزی باشد که نیاز دارید.


حتماً بخوانید: رژیم غذایی کتوژنیک چیست؟


۶. ایجاد منطقه‌ی مدیتیشن

مدیتیشن یکی از روش‌های هک کردن بدن بصورت زیستی و طبیعی است. همانگونه که بدن ما احتیاج به غذا دارد و در واقع ما آنچه می‌خوریم هستیم، ذهن ما نیز نیازمند خوراک درست و صحیح است. ما آنچه که می‌اندیشیم هستیم. بنابراین باید قادر باشید تا ذهن خود را کنترل و آرام کنید و عوامل مزاحم را دور بریزید.

مدیتیشن فواید بسیار زیادی برای ما دارد؛ از کاهش درد و افزایش کیفیت و مدت خواب گرفته تا کاهش التهاب و افزایش روند ایجاد فواید و تاثیرات مثبت جسمانی. اگر از اراضی چون استرس و اضطراب رنج می‌برید، مدیتیشن همچنین می‌تواند به عنوان شیوه‌ای موثر برای تسکین این امراض در مواجه با علائم آن‌ها عمل کند، چند روزی را در هفته به انجام اینکار اختصاص دهید، این روش یکی از بهترین راهکارهای موجود است که می‌توانید برای افزایش سلامتی بدن‌تان از لحاظ روانی و جسمانی انجام دهید.

۷. برای افزایش سلامتی بدون کفش‌ راه بروید!

تاکنون چقدر بر روی سطحی،شن، خاک، ساحل، جاده‌ی صاف بدون کفش راه رفته‌اید؟ اگر پاسخ شما به این سوال هیچوقت یا به ندرت است، پیشنهاد می‌کنیم تا این کار را بیشتر و به مدت طولانی‌تری انجام دهید. درست متوجه شدید، راه رفتن بدون کفش بر روی سطوح مختلف بدون کفش یکی از شیوه‌های بیوهکینگ است. راه رفتن بر روی سطوح مختلف با نام دیگری به عنوان راه‌ رفتن بر روی زمین نیز شناخته می‌شود.

به این معنی که اجازه می‌دهید تا پاهای‌تان با سطوح مختلف بر روی زمین ارتباط برقرار کنند و انرژی زمین را دریافت کنند. وقتی ما بدون کفش یعنی بدون وجود هیچ حایلی بر روی زمین حرکت می‌کنیم، بدن‌ما جریان‌های انرژی الکتریکی طبیعی خود را به سمت زمین و جاذبه آزاد می‌کند و زمین نیز متقابلاً به آن عکس‌العمل نشان می‌دهد و جریان الکتریکی طبیعی خود را به بدن وارد می‌کند. به اصطلاح بدن را شارژ می‌کند.

قدم زدن بدون کفش بر روی سطوح مختلف فواید زیادی از قبیل بهبود وضعیت خواب، کاهش التهاب و ایجاد انگیزه به شما تا بتوانید در طبیعت پیاده‌روی کنید و از آن لذت ببرید و همچنین مقادیری ویتامین D دریافت کنید، رایگان بدون پرداخت پولی. پس تمرین کنید و تلاش کنید بدون کفش در پارک‌ها، یا بر روی چمن‌ها راه بروید، یا درون حیاط منزلتان کمی قدم بزنید. اگر هوا سرد است، پوشیدن جوراب یا کفش‌های دارای کفی نازک و سبک نیز می‌تواند در هنگام راه‌رفتن بر روی سطوح به شما کمک کند.

۸. بلند شوید، بایستید

بیشتر ما یا زمان خود را پشت فرمان ماشین یا پشت میز‌ها می‌گذرانیم، یا همیشه جلوی تلویزیون نشسته، با موبایل یا تبلت کار می‌کنیم و همچنان روی زمین یا صندلی نشسته‌ایم. بلند شوید و اینکار‌ را بارها و بارها در طول روز تکرار کنید. دانشمندان توصیه می‌کنند که حالت کمر هر دوساعت یک‌بار باید عوض شود. پس نشستن دیگر کافیست. نشستن همان‌قدر که سیگار برای بدن شما مضر است، حتی بیشتر از آن سلامت جسمانی‌تان را به خطر می‌اندازد.

اما برای بلندشدن و راه رفتن بسیار بهانه و راهکار وجود دارد، برای مثال خود را وادار کنید تا بیشتر باستید. به‌جای ایمیل تلگرام زدن دانشگاه، به آن جا بروید. کمی از راه را با وسایل نقلیه عمومی و بقیه راه را پیاده بروید. یا به‌جای آسانسور برای بالا رفتن از پله‌ها استفاده کنید. در هنگام حرف زدن با تلفن بلند شوید و راه بروید، یا زنگ تلفن را برای هر ۹۰-۶۰دقیقه تنظیم کنید و به محض اطلاع  موبایل یک دور، بدور محل کارتان قدمی بزنید یا آرام بدوید.

بیوهکینگ بسیار روش جالبی است به‌طوریکه سبب هوشیاری بیشتر ما به بدن‌مان و نحوه‌ی عملکرد آن می‌شود. بخصوص زمانی که صحبت از درمان یک عارضه و گرفتن نتیجه‌ی مثبت با استفاده از این روش درمیان باشد. به دلیل تفاوت‌های فردی بدن هر یک از ما متفاوت با دیگریست. بنابراین هریک از ما باید بدن خود را بشناسیم و در این راه از هیچ تلاشی مضایقه نکنیم. بسیار مهم است که این را بیاد داشته باشیم که بدن ما پیچیده‌تر از مقدار کالری که دریافت می‌کنیم یا می‌سوزانیم است. امروزه بیوهکینگ آن هم به روش‌های معمول و روزمره در میان مردم جهان بسیار شهرت یافته است.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com


لينک منبع

درباره ی admin

همچنین ببینید

علم ورزش | آنتی اکسیدان و عضله سازی

اکسیژن زندگیست، این طور نیست؟ خالص و سالم و ضروری. واقعیت این است که اکسیژن، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *