خانه / ورزشی / علم ورزش | تأثیر خواب در عضله سازی و تمرینات چیست؟ چرا اهمیت دارد؟

علم ورزش | تأثیر خواب در عضله سازی و تمرینات چیست؟ چرا اهمیت دارد؟

بیشتر ورزشکاران برای رسیدن به اهداف خود در فیتنس به تغذیه و تمرین اهمیت زیادی می‌دهند، اما آیا می‌دانید خواب چه اثر شگفت انگیزی بر نتیجه تمرینات شما دارد و تاثیر خواب در بدنسازی چیست؟ اگر سخت درگیر تمرینات هستید، اما خواب مناسب ندارید به احتمال زیاد نتیجه مناسبی را از تمرینات نمی‌گیرید. در ادامه بخوانید تا ببینید که خواب چگونه می‌تواند تمرینات را حمایت کند و چگونه با بیشترین استفاده از استراحت می‌توانید به اهداف‌تان برسید.

خوابیدن به شما انرژی می دهد

در مطالعه‌ای در دانشگاه نورس وسترن، محققین رابطه بین خواب و تمرینات را بررسی کردند و دریافتند زمانی طولانی برای به خواب رفتن و مدت زمان خواب کمتر، بر عملکرد ورزش در اجرای تمرینات روز بعد تأثیرگذار است.

دیگر مطالعه انجام شده در دانشگاه استنفورد بر روی بازیکنان بسکتبالیست بیانگر این بود که افزایش زمان خواب سرعت حرکت، دقت و احساس خوب بودن را در بازیکنان را افزایش داده است. اگر شما خسته و کسل هستید، احتمالا” انرژی و انگیزه کمتری در طی فشار تمرینات خواهید داشت.

خواب بر روی هورمون‌های سوخت و ساز مؤثر است

شبکه پیچیده‌ی هورمون‌های بدن نشانه‌های مختلفی از سیتم بیولوژیک بدن بوده که همراه با خوابیدن نقش مهمی را در بدن بازی می‌کند. برنامه خواب نامنظم و محرومیت از خواب می‌تواند تأثیر منفی بر سوخت و ساز داشته باشد، برخلاف این تأثیر، خواب می‌تواند بر عملکرد بدن و نگهداری وزن مناسب و سالم مؤثر باشد.

نداشتن استراحت و خواب کافی باعث کاهش حساسیت انسولین، افزایش خطر افزایش وزن و دیابت را به دنبال دارد. سطوح هورمون رشد کاهش یافته و بدن در ترمیم و تقویت عضلات بازدهی کمتری خواهد داشت. سطوح هورمون های گرسنگی بدن تغییرکرده  و شما را بیشترگرسنه می کند. همچنین سطوح کورتیزول افزایش یافته، بر میزان قند خون، عضلات و استخوان‌ها، دوره درمان بدن و سوخت و ساز تأثیر می‌گذارد.


حتماً بخوانید:  چرا کم خوابی باعث چاقی می شود؟


نقش خواب در عضله سازی

یکی از نقش‌های کلیدی استراحت، ذخیره سازی بافت‌ها در سطوح سلولی و درمان آسیب‌ها است. هورمون رشد در طی خواب بیشترین ترشح را دارد که برای ترمیم بافت‌ها، عضلات و رشد عضلات استفاده می‌شود. یک مطالعه توسط محققین نیوزلند، بیانگر این بود که اختلالات در ریکاوری عضلات و انباشتگی گلیکوژن بعد از محرومیت خواب، باعث کاهش عملکرد و انرژی می شود. فرآیندهای که در زمان استراحت رخ می‌دهد.

برای بدنسازی و برای ریکاوری بدن بعد از تمرینات سخت و شدید خیلی مهم می‌باشند. کاهش خواب باعث کاهش دستیابی شما به اهدافتان شده و بر عملکرد فردای شما تاثیرگذار است. کمیت خواب مهم است، اما چیزی که خیلی باید به آن توجه داشته باشید، کیفیت خواب  است. بعضی‌ها شبانه ۸ یا ۹ ساعت می خوابند اما وقتی بیدار می شوند باز هم احساس خوبی ندارند؛ چون کیفیت خواب شان خیلی پایین بوده است.

خواب به تغذیه سالم و صحیح شما کمک می‌کند

یک ذهن استراحت کرده در مقایسه با ذهن خسته، ظرفیت آگاهی بیشتری برای اجتناب از رژیم‌های غذایی سخت و ضعیف کننده دارد، همچنین ذهن خسته غذاهایی با کربوهیدرات، شکر و نمک بالا را بیشتر از گزینه‌های سالم به دلیل اختلال در تصمیم گیری ترجیح می‌دهد.

نتیجه مطالعات نشان می‌دهد که فرد محروم از خواب تمایل بیشتری  برای مصرف کالری در آخرشب دارد، اما خواب مناسب باعث می شود در آخر شب کالری اضافه دریافت نکنید و  برنامه تمرینی شما را در مسیر درست نگه می‌دارد.

به اندازه تمرینات بدنسازی به خواب اهمیت دهید

ارتباط بین خواب و عضله سازی یک خیابان یک طرفه نیست! بسیاری از هورمون‌های آنابولیک بدن در هنگام خواب افزایش ترشح دارند که یکی از مهمترین آن هورمون رشد GH‌ است. یکی از عوامل تحریک کننده ترشح هورمون رشد خوابیدن است. پس اگر  قبل از تمرین بخوابید و سپس تمرین نمایید و در هنگام شب نیز  به میزان کافی بخوابید خیلی راحت و ساده ماحصل آن چیزی جز رشد و افزایش قدرت بیشتر نیست.


حتماً بخوانید: برای داشتن خوابی راحت این ۱۳ ماده غذایی را نباید قبل از خواب بخورید


خواب کافی برای بدنسازی چند ساعت است؟

اگر شبانه کم تر از ۸ ساعت می خوابید، احتمال دارد به کمبود خواب دچار شوید. یک بدنساز به طور نرمال ۸ تا ۱۰ ساعت خواب در شبانه روز نیاز دارد که بهتر است این میزان خواب طوری تنظیم شود که ۱ تا ۵/۱ ساعت آن مربوط خواب نیمروزی باشد.

چگونه عادات خواب را بهبود ببخشید تا حداکثر نتیجه را بدست آورید؟

زمان خواب و بیداری خود را هر روز در زمان مشخص حتی در آخر هفته  تنظیم کنید. تلویزیون، کامپیوتر، تبلت و تلفن همراه را خارج از اتاق خواب‌تان قراردهید، اتاق خواب تان را تاریک کنید و اگر در به خواب رفتن مشکل دارید، از موسیقی آرامش بخش، صدای طبیعت، کتب صوتی و یا مدیتیشن استفاده کنید.

مصرف روزانه میزان کافئین را چک کنید، زیاده روی در مصرف کافئین باعث اختلال در خواب می شود، همچنین به مکمل‌های که مصرف می‌کنید، دقت کنید زیرا برخی از آن‌ها حاوی ترکیباتی هستند که باعث بد خوابی می‌شوند.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com بروزرسانی ۵ بهمن ۹۷

منبع: mindbodygreen


لينک منبع

درباره ی admin

همچنین ببینید

علم ورزش | آنتی اکسیدان چیست و چه نقشی در بدن و ورزش دارد؟

آنتی اکسیدان در دهه ۱۹۹۰ به دایره لغات عمومی راه یافت. یعنی درست در دهه‌ای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *