خانه / ورزشی / علم ورزش | جاذبه های گردشگری شهرهای یونان، اسپانیا، قبرس

علم ورزش | جاذبه های گردشگری شهرهای یونان، اسپانیا، قبرس

تلگرام_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________

آتن سرزمین افسانه‌ها‌ست؛ شهر سقراط و ارسطو؛ شهر معماری‌های باشکوه و خدایان معابد، شهر تمدن، دموکراسی و فلسفه. شگفتی‌های آتن سال‌هاست که گردشگران را به یونان می‌کشاند. آتن را با تاریخ۳۰۰۰ ساله و ویرانه های باستانی‌اش می شناسند اما کوه و دریا و سواحل و مناظر بی‌نظیر هم کم ندارد. سفر به آتن هم سفر به قلب تاریخ است، هم پر از خوشی‌های ساحلی، خوردنی‌های وسوسه‌انگیز و تفریحات رنگارنگ است.

آتن زادگاه تمدن غرب است و آنقدر دیدنی دارد که دیدن همه آن‌ها روزها طول می‌کشد؛ از آکروپولیس و معبد زئوس در المپیا گرفته تا شگفتی‌های تمام‌نشدنی در موزه‌های شهر. پس خود را برای سفر هیجان انگیز با انتخاب تور یونان آماده کنید.در ادامه جاذبه های گردشگری برتر یونان را برایتان آورده ایم.

آکروپولیس

اگر قرار باشد فقط یک جا را در آتن ببینید، همین آکروپولیس معروف است که مهمترین منطقه باستانی دنیای غرب و البته مشهورترین دیدنی آتن است. آکروپلیس به معنی شهر بالا دست، در واقع تپه ایست بزرگ در مرکز شهر که قدیمی‌ترین ویرانه‌های باستانی دنیا را در خود جای داده و پر از پیکره‌ها و تندیس‌ها، برج‌ها و ستون‌ها، پرستشگاه‌ها و محوطه‌های تئاتر است که هر کدام شاهکاری از معمارییونان باستان‌اند. از ایستگاه متروی آکروپولی می‌توانید به آکروپولیس برسید.

موزه آکروپولیس

سنگ‌نوشته‌ها، ستون‌ها و مجسمه‌های خیره‌کننده‌ی این موزه پس از سال‌ها تحقیق و کاوش‌های باستان‌شناسی در ویرانه‌های آکروپولیس جمع‌آوری شده‌اند. این موزه با آن ساختمان بزرگ و مدرنش شما را به قلب دنیای باستان می‌برد و تاریخ آکروپولیس را با همه فراز و نشیب‌های نشانتان می‌دهد. در واقع هرچه در بقایای آکروپولیس دیده‌اید، داستانش را این موزه برایتان تعریف می‌کند. اگر به تاریخ و هنر علاقه‌مند باشید، حتماً چند ساعت اینجا می‌مانید.

موزه باستان‌شناسی آتن

سفر باستانی‌ تان به قلب یونان همچنان ادامه دارد! موزه باستان‌شناسی آتن یکی از مهمترین موزه های دنیاست که مهمترین آثار باستانی یونان را در خودش جای داده: کلی مجسمه های آنتیک، جواهرات، موزائیک ها و آثار هنری دیگر متعلق به قبایل رومی که دیدنشان ساعت‌ها وقت می‌برد و همه هم با ترتیب زمانی دقیقشان نمایش داده شده‌اند. هیجان‌انگیز‌ترین قسمت موزه جایی است که در آن اولین نسخه های متون فلسفی و اولین نمایشنامه های تاریخ را از نزدیک می‌بینید. از ایستگاه متروی ویکتوریا می‌توانید به موزه بیایید.

پارتنون

پارتنون یا معبد خدای آتنا، ویرانه‌ای‌ شگفت‌انگیز و یکی از گنجینه‌های باستانییونان در آکروپولیس است که به خاطر ستون‌های عظیم مرمری‌اش شهرت دارد. در همان نگاه اول می‌توانید تناسب بی‌نظیر این ستون‌ها را ببینید. مجسمه‌های پارتنون بهترین نمونه‌های هنر یونان و سمبلی از یونان کلاسیک و دموکراسی آتن هستند.

آگورا

مطمئناً دیدن جایی که روزگاری سقراط و فیلسوفان مشهور دیگر در آن رفت و آمد می‌کرده‌اند، حس عجیب و غریب و جالبی دارد؛ یک جورهایی آدم را به هیجان می‌آورد. آگورا ویرانه‌ایست در قلب آتن مدرن که در زمان خود بازاری بزرگ و مرکز فعالیت‌های تجاری، سیاسی و اجتماعی دنیای باستان بوده است؛ همین جا بود که دموکراسییونانی متولد شد، رشد کرد و به همه‌ی جهان راه یافت. آگورا در ۴۸۰ قبل از میلاد توسط ایرانیان باستان ویران شد اما آتنی‌ها به سرعت بنای دیگری جای آن ساختند. سقراط فلسفه‌اش را میدانگاه آگورا برای مردم تشریح می‌کرده است.

باغ ملی آتن

باغ‌ ملی با آن فضای سبز بزرگ و سایه‌دارشیک جورهایی ییلاق آتنی‌هاست برای فرار از گرمای تند و تیز این شهر. اگر همراه خانواده به آتن سفر می‌کنید، بهترین جا برای گذراندن یک عصر خنک و دلپذیر دور از جنب‌و‌جوش شهر همین باغ بزرگ و زیباست که درست در مرکز شهر واقع شده. باغ علاوه بر کافه و کلی نیمکت برای پیک‌نیک، تالاب پرندگاه و یک باغ وحش کوچک هم دارد که حتماً بچه‌ها را خوشحال می‌کند.

استادیوم پاناتنائیک

در ذهن بیشترمان المپیک و آتن به هم گره خورده‌اند؛ بازدید از استادیوم المیپک هم از باید‌های سفر به آتن است. بنای اولیه استادیوم پاناتنائیکیا کالیمارمارو در در قرن چهارم قبل از میلاد ساخته شده است. بعد از صدها سال در ۱۸۹۵ به طور کامل بازسازی شده و درست در سال بعد میزبان اولین بازی‌های مدرن المپیک بوده است. کالیمارمارو تنها استادیوم دنیاست که آن را تماماً با سنگ مرمر سفید ساخته‌اند. از ایستگاه متروی آکروپولی می‌توایند به استادیوم بیایید.

معبد زئوسِ المپیا

نمی‌شود به سرزمین خدایان باستان سفر کرد و به معابدشان سر نزد. معبد باشکوه زئوس در قرن ششم قبل از میلاد به دستور فیدیاس برای خدای زئوس ساخته شده و نمونه بی‌نظیری از شیوه دوریک،یکی از سبک‌های معماری کلاسیکیونانی‌ست.

این معبد به ارتفاع ۱۷ متر بزرگترین معبد در تمام یونان است و به جز ابهت ستون‌هایش که چشم آدم را خیره می‌کند، تماشای آثار هنری و مجسمه های مختلفش از جمله تندیس زئوس، هیجانی وصف‌نشدنی دارد که مختص سفر به آتن است. از ایستگاه متروی سینتاگما می‌توانید به معبد بیایید.

منطقه پلاکا

دهکده‌ای تاریخی درست در مرکز آتن و پایین تپه‌ آکروپولیس که پر از کلیساهای قدیمی و بناهای نئوکلاسیک است و به جز آن به خاطر مغازه‌های رنگارنگ و کافه‌ها و رستوران‌های دنجش محبوب توریست‌هاست. پلاکا دنیای کوچک و خوش‌آب‌و‌رنگی‌ست با خیابان‌های جمع‌و‌جور و سنگفرش که جان می‌دهد برای گشت زدن، عکس گرفتن، تماشای مغازه‌های سوغاتی و چشیدن مزه‌ها و چاشنی‌های معروف سفره یونانی.

سواحل آتن

آتن را اغلب به خاطر بناهای باستانی‌اش می‌شناسیم، اما از سواحل زیبا و هیجان انگیزش با آن آفتاب دلچسب مدیترانه‌ای هم نباید غافل شد. در سواحل تفریحی آرام این شهر مثل آلیمو، آستراس و وارکیزا هم می‌توانید از ورزش های آبی مثل قایق‌سواری و جت اسکی و غواصی لذت ببرید و هم تورهای شبانه‌ی کشتی با پذیرایی و موسیقی زنده منتظرتان‌اند.

بارسلونا سرزمین کاتالان‌ها‌ست؛ شهری زیبا و پر‌جنب‌جوش و شاد؛ شهر گیتار‌نوازان دوره‌گرد. بهشت آفتاب‌های دلچسب و آبی زیبای مدیترانه؛ شهر معماری‌های عجیب و خیره‌کننده؛ شهر گائودی و شهر اف-سی بارسلونا. بارسلونا اروپای تمام‌عیار است؛ هم دریا و ساحل و آفتاب دارد، هم شب‌های زنده و بیدار.

هم موزه و آثار معماری و تاریخی دارد، هم مرکز خرید و تفریح و رستوران و کافه. دیدنی‌های بارسلونا از خیابان‌هایش شروع می‌شوند؛ خیابان‌های بارسلونا موزه‌ای است از آثار گائودی، معمار معروف اسپانیایی که کارهایش خلاقیتی عجیب و دیدنی دارند: از کلیسای مشهور و نیمه‌کاره ساگرادا فامیلیا که بی‌شک بزرگترین شاهکار او‌ست، تا خانه کاسا میلا و پارک گوئل که توریست‌ها برایشان صف می‌بندند.

خیابان لارامبلا و میدان کاتالونیا قلب تپنده‌ شهرند؛ جایی که چکیده‌ بارسلون را در آن خواهید دید: از یک طرف نوازندگان و نقاش‌های خیابانی، گل‌فروش‌ها و مغازه‌های کوچک سوغاتی فروشی و کلیسا‌ها و بنا‌های قدیمی چشم و گوش‌تان را نوازش می‌کنند و از طرف دیگرِ لارامبلا هم به مرکز‌خرید‌ها، رستوران‌ها و کافه‌ها و قایق‌های شناور بر مدیترانه می‌رسید. بارسلونا شهری است که هر چه در آن بمانید کم است پس به یک تور اسپانیا چند روزه قانع نشوید و بارها و بارها به آن سفر کنید.

کلیسای ساگرادا فامیلیا

ساگرادا برای بارسلونا مثل ایفل است برای پاریس؛ اگر قرار باشد فقط یک دیدنی در این شهر ببینید، همین ساگرادای عجیب و مدرن است. کلیسایی بزرگ و نیمه‌کاره که اثر آنتونی گائودی معمار اسپانیایی‌ست و البته از کلیشه‌های معروف کلیساهای اروپایی هم در آن خبری نیست؛ بیشتر شبیه نقاشی‌های سوررئال است. گائودی اصولا به خاطر سبک عجیب و غریب و بسیار شخصی‌اش معروف است و ساگرادا بزرگترین شاهکار اوست.

او در ۱۸۸۴ ساخت این جاذبه گردشگری بارسلونا را آغاز کرد و بعد از ۴۲ سال تلاش در ۱۹۲۶ از دنیا رفت؛ در حالیکه هنوز هم نتوانسته بود آن را تمام کند. قرار است که در سال ٢٠٢۶ هم‌زمان با صدمین سالگرد درگذشت گائودی، ساخت این کلیسا به پایان برسد. گائودی اساسا خطوط راست را دوست نداشت، چون معتقد بود در طبیعت چنین خطوطی نداریم؛ در طراحی برج‌های ساگرادا هم از اشکال عجیب و قله‌های گرد و برآمده‌ کوه مونتسرات در ۴۰ کیلومتری بارسلونا الهام گرفته بود.

این برج‌های صد متری در تمام شهر دیده می‌شوند. تعداد زیادی مجسمه که زندگی مریم مقدس و مسیح را به تصویر کشیده‌اند، نمای بیرونی ساگرادا را پوشانده‌اند. این کلیسا جزو میراث جهانییونسکو و از مهمترین جاذبه‌هایگردشگری بارسلونا است و هر سال ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار بازدید‌کننده دارد. متروی ساگرادا فامیلیا نزدیک‌ترین ایستگاه به کلیسا‌ست.

خیابان لارامبلا

دیدنی‌های بارسلونا و گشتن شهر را می‌توانید از خیابان لارامبلا شروع کنید؛ معروف‌ترین و شلوغ‌ترین خیابان بارسلونا که به میدان کاتالونیا در مرکزی‌ترین نقطه‌ شهر منتهی می‌شود. بلوار پهنی مخصوص پیاده‌ها که پنجره‌ای به سوی زندگی و فرهنگ کاتالان است؛ دو طرفش مراکز فرهنگی، سالن‌های تئاتر و ساختمان‌هایی می‌بینید که معماری‌شان خیره‌کننده است.

از آن خیابان‌هایی‌ست که روز‌ها شلوغند و شب‌ها زنده و بیدار؛ پر از دکه‌های سوغاتی‌فروشی، نقاش‌های خیابانی، پانتومیست‌های دوره‌گرد و البته کلی رستوران و کافه‌ جور‌واجور که شب‌ها پر از جمعیت می‌شوند و خوب است مهمان غذاهای دریایی خوشمزه‌شان شوید. در مسیر این خیابان، کاخ کاتالونیا و بناییادبود کولوم – مجسمه‌ بلند کریستف کلمب- را خواهید دید که به سمت قاره‌ آمریکا اشاره می‌کند. از ایستگاه متروی کاتالونیایا لیسِئو می‌توانید به لارامبلا برسید.

کاسا میلا

این خانه‌ بزرگ شاهکار عجیب دیگری از گائودی و از مناطق دیدنی بارسلونا است که در فاصله ۱۹۰۵ تا ۱۹۱۰ برای خانواده سرشناس میلا طراحی‌اش کرده و به همین خاطر به آن کاسا میلا (خانه‌ میلا) می‌گویند. البته به خاطر نمای سنگی خاکستری و موج‌دارش به لاپدرِرا (معدن سنگ) هم معروف است.

پشت بام خانه به خاطر دودکش‌های عجیبی که بیشتر شبیه مجسمه‌ها و اشکال انتزاعی هستند، بسیار مشهور و دیدنی است و اتاق زیر شیروانی هم نمایشگاهی است که سبک و شیوه‌ طراحی گائودی را با استفاده از ماکت‌ها و مدل‌ها نشان می‌دهد؛ ایده‌های او در استفاده از فضا و نور بسیار جلوتر از زمان خود بود و علاقه‌اش به موج و انحنا ریشه در این باور داشت که طبیعت خط راست و مستقیم ندارد.

این خانه با آن همه انحنا و دایره، آنقدر حیرت‌زده‌تان می‌کند که بدون اینکه متوجه شوید، ساعت‌ها در آن می‌مانید. ساعات بازدید۹ صبح تا ۶عصر و از مارچ تا اکتبر تا ۸ شب است. البته کاسا میلا در تاریکی شب هم رمزآلود و دیدنی است؛ برای اطلاع از ساعات بازدید شبانه به وب‌سایتش سر بزنید. این بنا در خیابان پرُوِنسا و نزدیک ایستگاه متروی دیاگونال است.

پارک گوئل

پارک بزرگی روی تپه‌ ال کارمل که طراحش گائودیِ معروف است و طی سال‌های۱۹۰۰ تا ۱۹۱۴ ساخته شده. تزئینات فراوان و سازه‌های معماری گائودی، گوئل را تبدیل به موزه‌ای از آثار او و از جذاب‌ترین دیدنی‌های بارسلونا کرده؛ این پارک جادویی پر از مجسمه‌ها، پیکره‌های عجیب و جالب و کاشی‌کاری‌های خیره‌کننده است. در ورودی پارک، اژدهایی از جنس موزاییک قرار گرفته که از کارهای معروف گائودی است.

مسیرهای پیاده‌روی با تخته‌سنگ‌ها و ستون‌هایی که انگار از زمین مثل درخت بیرون زده‌اند، تزیین شده و سازه‌هایی با طراحی‌های عجیب در آن به یادگار مانده. گوئل جزء میراث جهانییونسکو است و دیدنی‌های آن تمام‌نشدنی‌اند. ساختمان بزرگی هم بالای پارک ساخته شده که از تراس آن می‌توان شهر را دید. از سال ۲۰۱۳ شهرداری بارسلونا پارک را به دوبخش رایگان و پولی تقسیم کرده که برای ورود به بخش دوم باید بلیط تهیه کنید. از متروی لِسِپز یا والکارکا می‌توانید به پارک برسید. اگر نمی‌خواهید پیاده از تپه بالا بروید از اتوبوس شماره‌ ۲۴ استفاده کنید.

باری گوتیک

منطقه‌ گوتیک بارسلونا، محله‌ای در مرکز شهر، بین خیابان‌های رامبلا و لایتانا است که بنا‌های باشکوهی از دوران باستان و قرون وسطا در آن به جا مانده. اگر به تاریخ و معماری علاقه‌مند باشید، می‌توانید ساعت‌ها در خیابان‌های کوچک و بزرگ این منطقه گشت بزنید و ساختمان‌های بلند و چند‌صد‌ساله‌اش را که از بهترین جاهای دیدنی بارسلونا است تماشا کنید. تاریخ ساخت این بناها به قرون وسطا برمی‌گردد؛ حتی بعضی از آن‌ها را متعلق به دوره حکومت رومی‌ها در بارسلونا می‌دانند. البته در قرن‌های نوزدهم و بیستم تغییراتی در این بخش از شهر ایجاد شده است و سیر تاریخ را می‌توان به خوبی در آن دید. میدان رویال پلازا (پلاسا رِیال) میدان معروفی در این منطقه است که می‌گویند قدیمی‌ترین و باشکوه‌ترین بنای باری گوتیک است. توریست‌ها خود این میدان را به عنوان یکی از جاذبه‌های توریستی شهر می‌شناسند. دور این میدان پر از کافه‌ها و رستوران‌هایی است که برای نوشیدن قهوه یا خوردن غذاهای بارسلونا در هوای آزاد عالی‌اند.

ورزشگاه و موزه‌ کمپ نوئو

شهر بارسلون، برای طرفداران فوتبال و به خصوص باشگاه بارسلونا، معنی دیگری دارد و آن هم به خاطر ورزشگاه ۹۸ هزار نفری کمپ نوئو (نیو کمپ) است که بزرگترین استادیوم اروپا و سیزدهمین استادیوم بزرگ دنیا‌ست. گشت زدن در بخش‌های مختلف ورزشگاه و رد شدن از راهرو‌هایی که مخصوص ورود بازیکنان به زمین است، برای خیلی‌ها تجربه‌ای هیجان‌انگیز و فراموش‌نشدنی حساب می‌شود. کمپ نوئو ورزشگاه خانگی باشگاه بارسلونا است که بعد از رئال مادرید پرافتخار‌ترین تیم اسپانیا محسوب می‌شود.

موزه‌ فوتبال باشگاه بارسلونا، از پرطرفدارترین موزه‌هایبارسلونا هم نزدیک ورزشگاه قرار دارد. در بخش اول موزه، عکس‌ها، مدارک و نشان‌های پیروزی باشگاه روییک دیوار شیشه‌ای قرار گرفته‌اند و با لمس صفحه‌های نمایش می‌توانید اطلاعات روی دیوار را ببینید. بخش دوم یک گالری هنر خصوصی است که آثار هنرمندان داخلی مثل دالی،میرو و تاپیس را به نمایش می‌گذارد. بخش سوم کلکسیون فوتبال است که در آن مجموعه‌ای از خاطرات مختلف تاریخ باشگاه و نشان‌های پیروزی تیم را خواهید دید.

پارک مون‌جوییک

مون‌جوییک از باید‌های سفر به بارسلونا‌ست؛ پارک زیبایی در دامنه‌ کوه مون‌جوییک که جان می‌دهد براییک روز شاد و هیجان‌انگیز. از آن چشم‌انداز نفس‌گیر شهر که بگذریم، موزه‌ها و گالری‌های هنری اینجا برای خودشان دنیایی‌اند و از دیدنی‌های تمام‌عیار بارسلونا حساب می‌شوند. علاوه بر موزه‌ هنر ملی کاتالونیا، موزه‌ کاشا فروم و گالری المپیک بارسلونا، بنیاد میرو هم در مون‌جوییک قرار گرفته؛ موزه‌ای که نقاشی‌ها، مجسمه‌ها و سرامیک‌کاری‌های خوآن میرو هنرمند معروف اهل بارسلونا را به نمایش می‌گذارد.

به فواره‌ جادویی مون‌جوییک هم سر بزنید که با نور و موزیک نمایش‌های سرگرم‌کننده اجرا می‌کند. اگر حوصله‌ ایستادن در صف داشته باشید می‌توانید با تله‌کابین خود را به قلعه‌ مون‌جوییک در بالای تپه برسانید.

تابستان‌ها سینمای روبازی اینجا برپا می‌کنند و فیلم‌ها را روی دیوار قلعه نمایش می‌دهند. تماشای فیلم زیر آسمان بارسلونا و روی دیواریک قلعه‌ ۳۰۰‌ساله تجربه‌ هیجان‌انگیزی است. قیمت بلیط تله‌کابین، برنامه‌ سینما و اطلاعات دیگر را می‌توانید روی اینترنت چک کنید. ضمنا دهکده‌ اسپانیولییا پوبله اسپانیول هم بالای تپه‌ مون‌جوییک است. اگر با کودکتان به بارسلونا سفر می‌کنید، اینجا جان می‌دهد برای خوشحال کردنش. اتوبوس‌های۵۰، ۵۵ و ۶۱ به مون‌جوییک می‌آیند.

ساحل بارسلونتا

دریا، ساحل و آفتاب بخش جدانشدنی سفر به بارسلون‌اند. بارسلونتا بخش آفتابی شهر است؛ منظقه‌ای رویایی کنار دریا که ساحل شنی و رستوران‌های دریایی معروفش وسوسه‌تان می‌کند تمام روز را آنجا بمانید. تابستان‌ها، بارسلونتا شلوغ‌ترین جای شهر است و البته نزدیک‌ترین ساحل شنی برای کسانی که در شهر هتل گرفته باشند.

به جز قدم زدن، شنا کردن و آفتاب گرفتن می‌توانید موج‌سواری و قایق‌سواری را هم امتحان کنید. رستوران‌های ساحل غذا‌های دریایی خوشمزه‌ای دارند اما ارزان نیستند. البته یک سوپرمارکت محلی هم درست قبل از ساحل قرار گرفته که خوراکی و نوشیدنی با قیمت مناسب می‌فروشد. مسیر‌هایی هم برای دوچرخه‌سواری و اسکیت در امتداد ساحل وجود دارد که بچه‌ها در بارسلونا می‌توانند از آن لذت ببرند. بارسلونتا همه را خوشحال نگه می‌دارد.

موزه‌ هنر ملی کاتالونیا

این موزه‌ بزرگ که در پارک مون‌جوییک قرار گرفته، بهترین موزه‌ کاتالونیا، بزرگترین موزه‌ هنر‌های زیبای کاتالونیا‌ و از معروف‌ترین دیدنی‌های بارسلونا است. این موزه پنج مجموعه‌ بزرگ دارد؛ مجموعه هنر رومانسکِ این موزه بزرگترین و قدیمی‌ترین مجموعه در اروپاست؛ شامل نقاشی‌های روی چوب که از کلیساهای رومانسک قرن ۱۱، ۱۲ و ۱۳ جمع‌آوری شده.

مجموعه هنر گوتیک نقاشی‌ها و مجسمه‌های چوبی و سنگی قرون ۱۳ تا ۱۵ را نشان می‌دهد. مجموعه هنر مدرنیسم آثار قرن نوزدهم تا دهه‌ ۱۹۴۰ را در برمی‌گیرد که در آن کارهایی از گائودی، پیکاسو، دالی و هنرمندان آشنای دیگر خواهید دید. موزه مجموعه هنر رنسانس و باروک هم دارد. کتابفروشی موزه هم یکی از بهترین‌ها در اسپانیا‌ست که کتاب‌های زیادی به زبان انگلیسی دارد. موزه از ۱۰ صبح تا ۸ شب و یکشنبه‌ها تا ۳ بعدازظهر باز است. ایستگاه متروی اسپانیا نزدیک موزه است.

کاسا باتلو

کاسا باتلو شاهکار دیگری از آنتونی گائودی، معمار زبردست و معروف اسپانیا‌ست؛یکی از عجیب‌ترین ساختمان‌های مسکونی اروپا که در ۱۹۰۴ طراحی و ساخته شده است. این خانه با تراس‌ها و پنجره‌های منحنی‌شکلش طراحی خلاقانه و فوق‌العاده‌ای دارد؛ در ساخت آن حتی از یک خط راست هم استفاده نشده که ریشه در همان علاقه‌ ذاتی گائودی به موج و انحنا دارد.

نمای بیرون با موزاییک‌های رنگی تزئینشده و در آن بالکن‌هایی شبیه قسمت بالایی جمجه‌ی آدم می‌بینید؛ به همین خاطر محلی‌ها به آن کاسا دل اوسوس یعنی خانه‌ استخوان‌ها می‌گویند. داخل خانه هم دنیای عجیب دیگری است؛ سقف و قاب پنجره‌ها بافتی شبیه فلس ماهی دارند و پلکان هم خودش یک اثر هنری عجیب است. ساعات بازدید از ۹ صبح تا ۹ شب است اما سعی کنید صبح اول وقت بروید که هنوز دانشجویان معماری نیامده‌اند و محوطه شلوغ نشده. ایستگاه متروی پَسِژ دِ گراسیا دسترسی راحتی به کاسا باتلو دارد.

جزیره زیبای قبرس در وسط دریای مدیترانه همیشه یکی از اصلی‌ترین مقصدهای گردشگران بوده و جاهای دیدنی بسیاری دارد. ما در اینجا به ۷ مورد از بهترین‌ جاذبه های تور قبرس که در وبسایت‌های زیادی به اونها پرداخته شده اشاره می‌کنیم. امیدواریم که به قبرس سفر کنید و از دیدنی‌های پرشمار این جزیره لذت ببرید.

پارک باستان‌شناسی پافوس

ستون‌های سنگی مربوط به دروه امپراطوری روم

اینجا یک مجموعه بزرگ از آثار تاریخی دوران ماقبل تاریخ تا قرون وسطی است. اینجا که اسم دیگرش کاتو (Kato) است، در سال ۱۹۸۰ در لیست میراث فرهنگی یونسکو قرار گرفت. این پارک برای محافظت از این آثار تاریخی و راهنمایی کردن توریست های این منطقه ساخته شده است. یکی از جالب‌ترین بخش‌های این مجموعه چهار روستای قدیمی متعلق به دوران روم باستان و سنگفرش های این روستاهاست. بعضی از جاهای دیدنی و معروف این محل آسکلیپیون (Aklipieion)، اودیون (Odeion)، آگورا (Agora)، قلعه سارانتا کولونس (Saranta Kolones) و “مقبره پادشاهان” هستند.

قلعه سن هیلاریون

منظره قلعه رو به دریای مدیترانه

اگه به دیدن آثار باستانی علاقه داشته باشید قبرس یکی از بهترین جاهای دنیا برای سفر است. قلعه سن هیلاریون در شمال قبرس که بین شهرهای نیکوزیا (Nicosia) و کیرنیا (Kyrenia) قرار گرفته یکی از پرطرفدار ترین جاهای دیدنی قبرس است. این قلعه روییک تپه به ارتفاع ۷۳۲ متر ساخته شده است. البته رفتن به آونجا کار خیلی راحت نیست و بهتر است با تاکسی به آنجا بروید.

جاده اصلی به این قلعه تو یک منطقه نظامی قرار گرفته و به همین خاطر احتمال نمی تونید پیاده به آنجا بروید ولی اگه به پیاده روی علاقه دارید یک راه کوهستانی زیبا از کیرنیا هست که البته شیب تقریبا زیادی دارد و بهتر است کوهنوردی تون خوب باشه! این قلعه سه بخش اصلی پایینی، وسطی و بالایی داره که یکی از زیباترین منظره های کوهستانی قبرس را می توانید آنجا تماشا کنید. داخل قلعه کنار در وردییک کافی شاپ هم هست.

خلیج درخت انجیر

اینجا یک ساحل زیباست با آب خیلی زلال و شن‌های طلایی در بخش پروتاراس (Protaras) و در وبسایت Tripadvisor به عنوان سومین ساحل برتر اروپا معرفی شده. حدود ۵۰۰ متر پهنا داره و اسمش را هم مدیون درخت‌های انجیر زیادی است که نزدیک ساحل پیدا می‌شوند.

یکی از جذابیت‌های دیگر این ساحل جزیره کوچک است که حتی می‌توناید با شنا کردن به آنجا برسید! آب خیلی کم عمق است و از این نظر برای خانواده‌ها هم عالی است. امکانات رفاهی مثل کافی شاپ هم فراوونه و ورزش‌های آبی مثل موج سواری یا اسکی روی آب هم در دسترس هستند. یک جای عالی برای استراحت!

کلیسای سن لازاروس

این کلیسا در مرکز لارناکا (Larnaca) قرار دارد و قدمتش به قرن دهم میلادی برمی‌گردد. این کلیسا به دستور امپراطور بیزانس لئوی ششم به افتخار سن لازاروس که به گفته مسیحیان یکی از دوستان صمیمی حضرت عیسی (ع) بوده ساخت شده. قبر این شخص الان داخل این کلیساست.

داخل این کلیسا هنر معماری این منطقه خودش رو به صورت سازه‌های ساخته شده از سنگ مرمر نشون می‌ده. در قرن پانزدهم و شانزدهم یک برج هم به این کلیسا اضافه شد و وقتی که عثمانی‌ها این جزیره رو تصرف کردند این کلیسا رو مثل خیلی دیگه از کلیساهای این منطقه به مسجد تبدیل کردن.

مزرعه اسب‌سواری عقاب کوهستاندر پافوس

اسب‌سواری در کوهستان

اگه به اسب‌ها و اسب‌سواری علاقه دارید اینجا رو از دست ندید. اینجا هم برای بزرگسالان و هم برای کودکان اسب‌های کوچک و بزرگ وجود داره و امکانات کمپینگ، سافاری، صبحانه و ناهار، مسابقه‌های اسب‌سواری و حتی اجاره اسب برای برگزاری مراسم عروسی هست!  رفتن به اونجا هم راحته چون سرویس ایاب و ذهاب به هتل شما هم اینجا ارائه می‌شه!

آیا ناپا

غارهای سنگی کنار ساحل در آیا ناپا

آیا ناپا یک مجموعه ساحلیه که در منطقه فاماگوستا (Famagusta) قرار گرفته و اونقدر امکانات تفریحی مختلف داره که نوشتن از امکاناتش در یک پاراگراف امکان پذیر نیست. بازدید از غارهای کنار آب، غواصی در کنار کشتی غرق شده نمسیس (Nemesis)، غواصی در کانال‌های زیر آب، شیرجه در آب‌های عمیق، استراحت در کنار برکه آبی، رفتن به پارک آبی واترورلد (Water World) و بازدید از پارک جنگلی کیپ گرکو (Cape Greco)  فقط بعضی از کارهایی هستند که اونجا می تونید انجام بدید.

پارک آبی فاسوری واترمینیا

پارک آبی فاسوری واترمینیا (Fassouri Watermania) در لیماسول (Limassol) بزرگ‌ترین پارک آبی قبرسه. بعضی از ویژگی‌های این پارک داشتن بزرگ‌ترین استخر موج و طولانی‌ترین رودخونه داخل پارک در اروپاست. این پارک در سال ۲۰۰۷ جایزه بهترین پارک آبی اروپا رو دریافت کرد. این پارک ۳۰ نوع بازی مختلف داره که به درد همه سنین می خورن، همه نوع غذا و نوشیدنی در اون پیدا می‌شه و تیم فوق العاده حرفه‌ای کارکنانش امنیت شما رو تضمین می‌کنن. همه اینها تضمین می‌کنه که در پارک آبی فاسوری واترمینیا روز فواق‌العاده‌ای داشته باشید!


لينک منبع

درباره ی admin

همچنین ببینید

علم ورزش | علائم ضربان قلب خطرناک

ضربان قلب می‌تواند برای هر کسی متفاوت باشد، اما چه ضربان قلبی نرمال محسوب می‌شود؟ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *