خانه / ورزشی / علم ورزش | رپورتاژ: سینا شریف زاده؛ رکورددار کاهش وزن بدون رژیم غذایی

علم ورزش | رپورتاژ: سینا شریف زاده؛ رکورددار کاهش وزن بدون رژیم غذایی

هر روز و هر سال به تعداد افرادی که در دنیا دچار اضافه وزن هستند، افزوده می شود. هر سال رژیم های غذایی و روش های مختلفی برای لاغری مد می‌شود. آنچه باعث می‌شود رژیم‌های غذایی اعتبار کمی داشته باشند، نتایج ناموفق زیادی است که هر روز نمایان‌تر می‌شود. اما چرا رژیم‌های غذایی شکست می‌خورند و افرادی که لاغر شده‌اند دوباره چاق می‌شوند؟ چرا هزاران نوع دارو و روش برای لاغری اثر دائمی ندارند؟ روش دائمی کاهش وزن چیست؟ سینا شریف زاده کارشناس ارشد فیزیولوژی و تغذیه ورزشی که قبلا ۲۰۵ کیلوگرم وزن داشته و توانسته بیش از ۸۰ کیلوگرم وزن کم کند، راز کاهش وزنش را با شما در میان می‌گذارد.

چطور می‌شود بدون رژیم غذایی وزن کم کرد؟ با چه روشی؟

افرادی که دارای اضافه وزن هستند، برای چه رژیم غذایی می‌گیرند؟ لازم نیست بدنبال پاسخ باشیم زیرا پاسخش مشخص است. آنها می‌خواهند لاغر شوند زیرا تصور می‌کنند رژیم غذایی، خوردن اشتباه و بی برنامه را برنامه ریزی می‌کند. این تصور منطقی و درست به نظر می‌رسد. اما آیا نتیجه‌ای قابل قبول دارد؟ خیر.

زیرا آمار همه تحقیقات دنیا نشان می‌دهد که میزان شکست در رژیم‌های غذایی ۹۵% است. شاید تعجب کنید و بگویید “اوه” عجیب است نه؟ اگر رژیم غذایی برای کاهش وزن منطقی است پس چرا آمار موفقیت در کل دنیا خیلی کم است؟ دلیلش این است که افراد به هیچ وجه نمی‌توانند رژیم غذایی را که یک محدود کننده و برخلاف میل مغز و ذهن است بیشتر از ۳ یا ۶ ماه رعایت کنند.

حالا فکر کنید طی ۵ سال یک انسان چاق حتی چاق‌تر هم می‌شود. زیرا از نظر روانی رژیم غذایی این را به ما می گوید”به خودت اعتماد نکن چون توانایی نداری غذای خوب انتخاب کنی و نمی تونی جلوی خودتو بگیری ” رژیم غذایی به ما می گوید ” یک غار بی‌انتها هستی که کل دنیارو می خوری ” پس آنچه باعث شده ما رژیم غذایی را بارها بگیریم صرفا چاقی نیست بلکه تنها این تصور است که درمان دائمی و نسخه خوشبختی ما همان نسخه پزشک یا متخصص یا مربی ورزش است.

پاسخ بهتری که می‌توانم برای لاغری دائمی به دوستان عزیز بدهم این است که بیایید به جای اینکه به دنبال پاسخ باشیم، سوالات خوبی درباره عوامل چاقی از خودمان بپرسیم. به جای اینکه بیرون نگر باشیم به درونمان نگاه کنیم. برای من اهمیتی ندارد کالری یک موز یا کالری پیتزا یا کالری سینه مرغ چقدر است زیرا دیگر خودم را محدود به کالری یا برگه رژیم غذایی نمی کنم. با پرسش بیش از ۱۰۰ سوال که در کتاب راز کاهش وزن به تک تک آنها پاسخ داده ام توانستم بدون رژیم غذایی وزن کم کنم.

آیا با کنترل ذهن می‌توان از پر خوری جلوگیری کرد؟

کنترل خوردن بعنوان یک رفتار مستلزم کنترل کردن ذهن است. یعنی اگر بگوییم خوردن مثل مسواک زدن یا مثل لباس پوشیدن یک رفتار است این رفتار را باید دوباره یاد بگیریم. وقتی مسواک می زنید اما مسواک را بد روی دندان و لثه هایتان تکان می دهید آسیب می بینید. وقتی لباس می پوشید اگر حواس تان را جمع نکنید ممکن است لباس با کشیدنش پاره شود. حواس جمعی یکی از ارکان یادگیری رفتارهایی است که ساده به نظر می رسد اما ظرافت دارد.

پس به جای رژیم گرفتن باید ذهن مان را آموزش بدهیم. خیلی ها نامش را لاغری با ذهن گذاشته اند اما بنظرم باید نامش را سیر شدن مغز گرسنه نامید. نام کتاب جدیدم سیر شدن مغز گرسنه ۱ در بهار ۱۳۹۸ چاپ شده است و می توانید از سایت سینا شریف زاده آن را سفارش دهید.

روش سینا شریف زاده در کاهش وزن، باعث شد چند کیلو وزن کم کند؟

در ۱۸ ماه ۸۵ کیلو لاغر شدم و طی این ۱۸ ماه هیچ مشکلی نداشتم. افرادی که رژیم‌های غذایی مختلفی می‌گیرند دچار مشکلاتی مانند یبوست، ریزش مو، افت فشار خون و بی حالی، مشکلاتی در اعصاب و پرخاشگری، تمایل شدید به خوردن و … پیدا می‌کنند. اما کاهش وزن با سیر کردن مغز گرسنه و به دنبال آن کاهش وزن بدون گرسنگی به همراه لذت خوردن باعث شد تا ۸۵ کیلوگرم وزن کم کنم. قبلا ۲۰۵ کیلو چربی بودم و الان ۱۲۰ کیلوگرم وزن عضلانی و سفت بدنم است.

آیا روش کاهش وزن بدون رژیم غذایی واقعا باعث لاغری می‌شود؟

تضمین بهترین و مطمئن‌ترین راه است. تضمین اینکه اگر افراد از آنچه در اختیارشان می‌گذارم راضی نباشند سه برابر پولشان را پس بگیرند. افرادی که آموزش لاغری یا کتاب لاغری را از ما دریافت می‌کنند باید با خیال راحت بعد از یادگیری موارد را اجرا کنند و اگر پاسخ سوالی را نمی‌دانند بپرسند. هیچ روشی دائمی تر از کاهش وزن با سیر کردن مغز گرسنه نیست.

این روزها که شبکه‌های اجتماعی پر است از رژیم های غذایی مختلف از اتکینز و کتوژنیک گرفته تا رژیم دوپامین و کانادایی یا رژیم های گیاهخواری و تخم مرغ که هر کدام ادعا می‌کنند سریع‌ترین راه کاهش وزن هستند، اینکه به ذهن‌تان یاد بدهید رژیم‌های غذایی محدود کننده شما هستند و حس اعتماد به خود را از شما می‌گیرند متوجه می‌شوید همه رژیم‌ها اشتباه هستند. آنچه صحیح است این است که ذهن یاد بگیرد هیچ محدودیتی در کار نیست و این انسان آزاد است که می‌تواند با خوردن غذاهای سالم و خوشمزه وزن کم کند. کاهش وزن با رژیم و گرسنگی کشیدن ممنوع است.

افرادی که دچار اضافه وزن هستند چگونه می‌توانند از کتاب‌ها و آموزش‌های سینا شریف زاده استفاده کنند؟

خیلی راحت. در گوگل نام سینا شریف زاده را جستجو کنند و در دوره مقدماتی کاهش وزن شرکت کنند. کتاب راز کاهش اشتها (کنترل مغز گرسنه ۱) انتخاب خوبی برای کاهش وزن است.


لينک منبع

درباره ی admin

همچنین ببینید

علم ورزش | چند واقعیت علمی جالب و مهم در مورد ورزش، تغذیه و ریکاوری

از نوشیدنی‌های ورزشی گرفته تا پودرهای پروتئین و از فشار درمانی (طب فشاری) گرفته تا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *