خانه / ورزشی / علم ورزش | رپورتاژ: شرایط و ضوابط شغل وکالت

علم ورزش | رپورتاژ: شرایط و ضوابط شغل وکالت

به‌نابه گزارش سایت وکلای مهاجرت به آمریکا و کانادا (IranianLawyer.info) شغل وکالت به دلیل  تاثیر مستقیمی که در اجرای عدالت و احقاق حق دارد، از جمله مشاغل حساس و پر استرس محسوب می‌شود.

کسانی که فارغ التحصیل رشته‌های حقوق، فقه و حقوق و یا معارف اسلامی از دانشگاه‌‌‌ ها و موسسات آموزش عالی دولتی و غیردولتی یا حوزه‌های علمیۀ سراسر کشور هستند، می‌توانند بر اساس ضوابط پروانۀ تاسیس دفتر وکالت دریافت کنند. این ضابطه در درجۀ نخست منوط به قبولی در آزمون کانون وکلا و طی دورۀ کارآموزی است. بنابراین مجوز دفاتر وکالت تنها به متخصصان این رشته داده می‌شود.

وکیل کسی است که با داشتن پروانۀ وکالت و عضویت در یکی از کانون های وکلای سراسر کشور، از طرف اشخاص حقیقی یا حقوقی، دفاع از حق موکل، پاسخ به ادعاهای مطرح شده علیه وی و ارائۀ مستندات به دادسرا و دادگاه را بر عهده می‌گیرد. علاوه بر دفاتر وکالت که توسط یک وکیل تاسیس می شود، موسسه های حقوقی نیز در کشور مشغول به فعالیت هستند که به دو دستۀ کلی تقسیم می شوند.

رپورتاژ: شرایط و ضوابط شغل وکالت

دسته بندی موسسه های حقوقی

دستۀ اول موسسه هایی هستند که از طرف کانون وکلا مجوز می گیرند و توسط دو یا چند وکیل دادگستری تاسیس می گردند. فعالیت چنین موسساتی بیشتر به نفع موکلان است چرا که مشکلات حقوقی، به شکل کاملا تخصصی توسط چندین وکیل زبده در این موسسه ها و شرکت ها انجام می شود.

اما از سال نود و یک قانونی تصویب شد که افراد غیر متخصص(کسانی که دانش آموختۀ وکالت نیستند)، نیز قادر به تاسیس چنین شرکت هایی هستند. به نظر می رسد که فعالیت چنین شرکتهایی با توجه به عدم شناخت دقیق مردم از ماهیت آنها، چندان مفید و مثمر ثمر نباشد. چرا که امر وکالت یک امر کاملا تخصصی است.

آزمون کانون وکلا عموما اوایل  آذر ماه هر سال برگزار می‌شود و علاوه بر شرایط عمومی که افراد باید دارا باشند، شرایط سنی افراد متقاضی نیز نباید بالاتر از چهل سال باشد.

افرادی که پس از قبولی در این آزمون سخت، وارد مرحلۀ کارآموزی می شوند، می توانند پرونده های حقوقی بپذیرند اما در این زمینه با محدودیت مواجه هستند. مثلا پرونده هایی با خواستۀ بیشتر از پنجاه میلیون تومان را نمی‌توانند به تنهایی بر عهده بگیرند.

مفاد این آزمون از نص قانون است و داوطلبان با مطالعۀ دقیق قانون و کتاب‌های مکمل، می توانند از عهدۀ این آزمون به خوبی بر بیایند. سواد بالا و تسلط بر قانون، جسارت و ریسک پذیری، اعتماد به نفس و خود باوری و روابط عمومی بالا، از جمله رموز موفقیت در این حرفه است.

منبع:سایت وکیل مهاجرت به آمریکا و کانادا (IranianLawyer.info)


لينک منبع

درباره ی admin

همچنین ببینید

علم ورزش | چربی سوزی با کتل بل

کتل بل [Kettlebells] یکی از ابزارهای مورد علاقه‌ی من برای سوزاندن چربی است. بعد از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *