خانه / ورزشی / علم ورزش | علت درد جلو زانو چیست؟ چگونه درد جلو زانو را درمان کنیم؟

علم ورزش | علت درد جلو زانو چیست؟ چگونه درد جلو زانو را درمان کنیم؟

درد جلو زانو یک مسئله متداول است که افراد اهل ورزش را  تحت تاثیر قرار می‌دهد. با این حال این مسئله مختص به این گروه نیست، زیرا این مشکل در کسانی که فعالیت کمتری دارند نیز دیده می‌شود. از این رو ورزش تنها بخشی از علت زانو درد می‌باشد. در این جا آنچه را که اتفاق می‌افتد و چرا این مسئله تبدیل به یک مشکل مداوم شده است را بررسی می‌کنیم زیرا که واقعاً روی زندگی روزمره و ورزش تاثیر گذاشته است.

علائم درد جلو زانو

درد جلوی زانواز بارزترین علائم این سندروم است، همچنین دردهای خفیفی که در نواحی پشت کشکک یا کاسه زانو، زیر کاسه زانو و روی سطح کاسه زانو احساس می‌شود. علائم دیگر درد جلوی زانو که بیشتر قابل توجه است، درد زانو در هنگام انجام فعالیت‌های چون خم کردن عمیق زانو، بالا و پایین رفتن ازپله، دویدن روی سطوح ناهموار و برخاستن بعد از مدت طولانی نشستن، است.

علت درد جلو زانو

  • بیماری ازگود شلاتر
  • کندرو مالاسی کشکک زانو
  • درد دو طرف کشکک زانو
  • تنظیم نبودن کشکک زانو
  • درد حاصل از حرکات بیش ازحد
  • تندینوپاتیtendinopathy کشک زانو
  • التهاب کیسه زلالی
  • آرتروز

درد جلو زانو در ورزش

به عنوان یک آسیب ورزشی معمولاً  آسیبی آشکار یا بیشتر اوقات به تدریج اتفاق می‌افتد. این آسیب (AKP) درد جلو زانو اغلب به دلیل ضربه مستقیم به کپسول زانو یا بافت جلوی زانو، سقوط بر روی زمین سخت و یا پیچ خوردن زانو است. این مکانیسم باعث التهاب و درد می شود. به عنوان بخشی از فرایند درمان با محافظت، استراحت و یا کمپرس سرد درمان می شود. مدیریت خوب درمان و بهبود بعدی مناسب در واقع توانبخشی برگشت به سطح فعالیت عادی را منجر می شود.

شروع پنهانی و تدریجی درد جلو زانو یک امر عادی است. نقطه شروع مبهم، افزایش تدریجی علائم و کاهش در توانایی، داستان تکراری این بیماران است. گاهی اوقات یک دوره است که در آن درد بهبود می یابد و ورزش دوباره آغاز می شود این چرخه می تواند تکراری، محدودکننده و بسیار خسته کننده باشد.

افرادی که در این الگوها قرار می‌گیرند را معاینه کرده و به دنبال دلایل اساسی به منظور شروع یک برنامه موثر درمان و توانبخشی خواهیم بود. نمونه‌هایی از شرایط عبارتند از: سندرم ITB  یا زانوی دونده، نرمی غضروف، بورسیت و زانوی افرادی که در ورزش پرش دارند.

علت درد جلو زانو چیست؟ چگونه درد جلو زانو را درمان کنیم؟

آنچه که ما معمولا‌ً می‌یابیم این است که مکانیزم‌های مختلف موثر در درد، کنترل تغییر حرکت ( که به طور کامل با تلاش‌های اولیه ی بهبود ترمیم نشده است)، عدم اعتماد به نفس در استفاده از زانو و حس تغییر در زانو متفاوت می‌باشند. همه این عوامل با هم اساس مشکلات شکست در بازگشت به ورزش را ایجاد می‌کنند.

با استفاده از تست ساده می‌توانیم شناسایی کنیم که کدام یک از این عوامل مربوطه همراه با دیگر عوامل می‌تواند درد و اختلال عملکرد را تحت تاثیر قرار دهد. علم عصب شناسی درد، به سرعت در طول ۵ تا ۱۰ پیشرفت کرده و ما در حال حاضر درمان‌های جدیدتری داریم که تغییرات در سیستم عصبی و سایر سیستم‌های بدن را مورد بررسی قرار می‌دهند.

به طور خلاصه، درد جلو زانو در ورزش معمولاً با آسیب آنی یا به تدریج با آسیب به بافت شروع می‌شود. متأسفانه این امر می‌تواند دوام داشته باشد حتی اگر بافت زخم التیام یابد، که منجر به تغییر حرکت، اختلال زانو و محدودیت می‌شود. بررسی این مشکل و دیگر مشکلات مزمن مشابه با استفاده از علم عصب شناسی درد به ما اجازه می‌دهد تا از زاویه‌های مختلف به نتایج مفیدی برسیم.

سندرم زانوی دوندگان، یک عارضه‌ی شایع در میان دوندگان است. البته این عارضه می‌تواند در هر فردی که در فعالیت‌های خود، زانوی خود را زیاد خم می‌کند ایجاد شود؛ فعالیت‌هایی مانند پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری و پرش. این عارضه معمولاً با درد اطراف کشکک زانو همراه است.

درد جلو زانو در زندگی روزمره

درد جلو زانو در کسانی که به طور منظم ورزش نمی‌کنند نیز دیده می‌شود و معمولاً این آسیب با شروع تدریجی در طول زمان رخ می‌دهد. شروع تدریجی آسیب اغلب بیشتر مشکل ساز است چون بدون هیچ دلیلی اتفاق می‌افتد، که می‌تواند خسته کننده باشد و فعالیت‌ها را محدود کند.

آسیب تدریجی در واقع با فروپاشی تدریجی بافت شروع می‌شود که باعث التهاب و درد در زانو و یاجاهای دیگر پا می‌شود. فروپاشی تدریجی به خاطر عدم تعادل بین گردش طبیعی بافت رخ می‌دهد. هنگامی که بازسازی بافت انجام می‌گیرد، فشارهای مکرر به خاطر روش های آموزشی ضعیف، دوره‌های استراحت ناکافی، تمرین بیش از حد و سلامت بیمار باعث تحریک بیشتر می‌شوند.

علت درد جلو زانو و درمان آن

ظهور درد و التهاب در زانو همچنین می‌تواند نشانه‌ی از یک مشکل در پشت باشد. تحریک عصب در نزدیکی ستون فقرات می‌تواند باعث درد در زانو شود. همچنان می‌تواند به وجود التهاب نوروژنیک بازگردد که یک فرآیند التهابی است که با انتشار مواد شیمیایی از خود اعصاب برای مقابله با بافت‌های آسیب دیده بوجود می‌آید. واضح است که شناسایی مکانیسم (های) موثر مهم‌اند به طوری که بتوان بر اساس آن‌ها بهترین برنامه درمان را تجویز کرد. هنگامی که التهاب در سیستم عصبی وجود دارد، فرایند تشخیص طولانی تراست و درک این مطلب مهم است زیرا که انتظارات واقع بینانه می‌تواند با توجه به میزان زمان موجود در توانبخشی موثر باشد.

در کنار مکانیسم‌ها باید به فاکتورهای شیوه زندگی که التهاب را تحت تاثیر قرار می‌دهند، توجه داشته باشیم. برای مثال، فعالیت کم تحرک، رژیم غذایی نامناسب، استرس و خستگی نمونه‌هایی از این فاکتورها هستند. البته با اینکه التهاب اولیه وجود دارد که درد آور است اما پاسخ بدن به این التهاب برای محافظت نیز اتفاق می‌افتد. این فرایند خود می‌تواند یک منبع ناراحتی، درد، تغییر در درک باشد، که برای راه حل موفقیت آمیز باید به آن توجه کرد.

درمان درد جلو زانو

درمان درد جلو زانو شامل جلوگیری از ضربه به زانو، جلوگیری از حرکات قدرتی و استفاده از داروهای ضدالتهاب بدون استروئید و استراحت است.  اصلاح تمرینات و کاهش فعالیت‌هایی که باعث بروز درد می‌شوند یکی از عوامل درمان درد جلو زانو است.

همچنین تمرینات فیزیوتراپی بسیار مناسب هستند. استفاده از یک بند برای محافظت از زانوها برای کاهش درد و بهبود عملکرد مفصل بسیار مناسب است، همچنین استفاده از یک آتل می‌تواند مفید واقع شود.

درمان با دارو

داروهای ضدالتهاب بدون استروئید می‌تواند در کاهش درد جلو زانو و درمان زانو درد موثر باشد. اگرچه مصرف آنها درب رخی موارد نشان داده است که این داروها تاثیر بسیار کمی در کاهش درد دارند اما در موارد زیادی نتیجه بخش بوده است.

داروهایی که می‌توان برای درمان مصرف کرد شامل داروهای بدون تجویزی مانند استامینوفن، آسپیرین و ایبوپروفن است علاوه بر قرص تعدادی از افراد از کرم‌ها، اسپری‌ها و پمادهای بی‌حس کننده برای کاهش زانو درد به صورت مستقیم روی مفصل استفاده می‌کنند. گروهی از داروهایی که با تجویز پزشک مصرف می‌شود شامل داروهای ضدالتهاب بدون استروئید مانند مسکن‌های حاوی نارکوتیک ضعیف و کورتیکواستروئید (به صورت خوراکی یا تزریقی) مانند پردنیزولون است. علاوه بر داروهای فوق تعدادی از افراد از مکمل‌های طبیعی استفاده می‌کنند این مکمل‌ها شامل گلوکوزامین و کندرویتین است.

درمان با عمل جراحی

اگرچه در بیشتر موارد درمان‌های پزشکی برای درمان درد جلو زانو نتیجه بخش است و بیمار نیازی به انجام عمل جراحی ندارد. اما بیشتر بیماران به وسیله جراحی بیشتر از درمان‌های دیگر توانسته‌اند، درد جلو زانو  و کندرومالاسی خود را درمان کنند. اگردرمان های دیگر نتیجه بخش نباشد براساس نوع تشخیص پزشک جراحی‌های متفاوتی میتوان برای درمان بیمار انجام داد.

به طور خلاصه، درد جلو  زانو یک مشکل شایع است که در ورزشکار و غیر ورزشکار دیده می‌شود و علل و عوامل متفاوتی دارد که اغلب شامل فاکتور های شیوه زندگی می شود. ما به دنبال تغییرات در سیستم بدن هستیم که به (حفاظت) کمک می‌کنند. این امر مستلزم تکنیکی است که فراتر از بافت‌ها، مانند سیستم عصبی و سیستم ایمنی بدن برود. استفاده از علم عصب شناسی مدرن در طراحی برنامه‌های درمان و توانبخشی به عنوان بخشی از فلسفه ما در مراقبت از خود برای ارائه ی بهترین تمرینات بسیار اساسی است.

ترجمه: elmevarzesh.com

منبع: specialistpainphysio.com

 تلگرام علم ورزش


لينک منبع

درباره ی admin

همچنین ببینید

علم ورزش | ورزش در منزل

ورزش در منزل یک رویای ایده آل از یک انسان قرن بیست و یکمی است! …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *