خانه / ورزشی / علم ورزش | چرا وسایل ورزشی باشگاه‌های بدنسازی آلوده و ناقل بیماری هستند؟

علم ورزش | چرا وسایل ورزشی باشگاه‌های بدنسازی آلوده و ناقل بیماری هستند؟

ممکن است شما هم وسایل ورزشی و تجهیزات بدنسازی را بستری برای میکروب‌ها بدانید. به طور کلی هر چه بیشتر در معرض تماس با افراد و … باشید، احتمال اینکه به ویروس یا میکروب مبتلا شوید هم بیشتر است و این برای همه جا صدق می‌کند. مهمترین چیز این است که آگاه باشید. اگر چیزی بهداشتی به نظر نمی‌رسد، پس احتمالا تمیز و بهداشتی نیست.

این روزها باشگاه‌ها شلوغند و هر روزه به طرفداران باشگاه اضافه می‌شود، برای همین به سختی می‌توان از تماس‌های مکرر اجتناب کرد. افراد از جاهای مختلف وارد باشگاه می‌شوند و تمرین و ورزش را شروع می‌کنند. یافته‌ها نشان می‌دهد ۶۳ درصد از تمام تجهیزات باشگاهی آلوده به ویروس سرماخوردگی هستند. ویروس سرماخوردگی می‌تواند روی سطح سخت تا ۷ روز زنده بماند. ویروس آنفلوآنزا هم می‌تواند تا ۲۴ ساعت زنده بماند.

مقررات خاصی برای بهداشت و تمیزی کلوپ‌ها و باشگاه‌ها وجود ندارد، برای همین این امکان باید خودشان در این زمینه فعال باشند. مثلا استفاده از محلول ضد عفونی کننده و ضد عفونی کننده‌های فوری دست برای تمام اعضا در همه‌ی قسمت‌ها در دسترس باشد.

براساس تحقیقت انواع ویروس‌ها به ویژه ویروس‌های آنفلوآنزا می‌توانند تا ۴۸ ساعت بر روی وسایل از جمله تجهیزات ورزشی زنده باقی بمانند و به این ترتیب به راحتی از فردی به فرد دیگر منتقل شود.

لمس سطوح آلوده و تماس آن با صورت

ترشحات چشم، بینی و دهان به راحتی می‌توانند باکتری‌ها و یروس‌ها را به بدن منتقل کنند. با لمس سطوح آلوده و دست زدن به صورت، در معرض ابتلا به این باکتری‌ها و ویروس‌ها قرار خواهید گرفت. محققان به طور تصادفی ۲۴۹ نفر را در اماکن عمومی شهر مورد بررسی قرار دادند و دریافتند به طور متوسط هر نفر بعد از لمس یک سطح، دست کم سه بار در عرض نیم ساعت، دهان یا بینی خود را لمس می‌کند.

آیا وسایل ورزشی باشگاه‌های بدنسازی آلوده و ناقل بیماری هستند؟

در بیشتر موارد لمس کردن صورت یک حرکت غیر ارادی است، پس سعی کنید نسبت به این عادت‌تان تا جایی که امکان دارد آگاه‌تر شوید. اگر بیمار هستید باشگاه نروید. از خودتان مراقبت کنید و دست‌ها را مکررا بشویید و سعی کنید لب‌ها و چشم‌ها و بینی را لمس نکنید.

حتما برای خودتان مت تهیه کنید و با خود به کلاس ببرید تا مجبور نشوید از مت‌های عمومی استفاده کنید. به گفته‌ی کارشناسان استافیلوکوک اورئوس مقاوم به متی سیلین یا MRSA، یکی از باکتری‌هایی است که می‌تواند توسط مت یوگا منتقل شود. ملاحظه‌ی دیگران را هم بکنید، اگر زخم باز دارید آن را ببنیدید تا ترشحات زخم‌تان همه جا پخش نشود. حتما حوله‌ی مخصوص خودتان را به باشگاه ببرید تا عرق‌تان را خشک کنید و دستگاهی که از آن استفاده می‌کنید را تمیز کنید.

مطالعه آینده نگر در مورد آلودگی میکروبی و ویروسی تجهیزات ورزشی

این باور وجود دارد که انتقال پاتوژن‌های میکروبی و ویروسی بواسطه‌ی تماس دست با وسایل آلوده صورت می‌گیرد. تجهیزات ورزشی که در معرض استفاده‌ی عموم هستند می‌توانند از وسایل آلوده باشند. هنوز معلوم نیست که آیا ضد عفونی کردن تجهیزات می‌تواند از ایجاد کولونی میکروارگانیسم‌ها کم کند یا نه و برای همین آزمایشاتی انجام شد تا این مسئله مشخص شود.

یافته‌ها نشان دادند که باکتری‌هایی که از تماس بدن روی تجهیزات می‌نشینند ممکن است از نوع قارچ‌ها و بیماری پوستی باشند، همچنین ویروس‌های سرماخوردگی، غیر از این موارد قبل از ورزش، بعد از ورزش، از وسایل ورزشی و یا تجهیزات بدنسازی هیچ باکتری بیماری‌زایی به دست نیامد. از هر ۱۰۰ تماس دست با سطوح تجهیزات ورزشی، ۶۳ تماس آلوده به ویروس (عموما ویروس سرماخوردگی) بود.

تجهیزات بدنسازی نسبت به تجهیزات هوازی به میزان قابل توجهی آلوده‌تر بودند (۷۳ درصد در برابر ۵۱ درصد). ضد عفونی کردن این تجهیزات باعث کاهش شیوع ویروس نشده بود.

برای کاهش آلودگی، هنگام ترک هر وسیله‌ای آن را تمیز کنید

همه‌ی ما در استفاده از وسایل ورزشی و دستگاه‌های بدنسازی که قبلاً با عرق نفر قبلی آغشته شده متنفریم، درست است؟ بسیار خوب، مهم‌ترین قسمت این آداب، این است که پس از استفاده از هر وسیله‌ای آثار عرق‌تان را از روی آن پاک کنید. می‌توانید با یک حوله و اسپری‌های بهداشتی که امروزه اغلب باشگاه‌ها آن را ارائه می‌کنند وسیله یا ماشین‌هایی که با آن ورزش می‌کنید را تمیز و خوش بو کنید.

آیا وسایل ورزشی باشگاه‌های بدنسازی آلوده و ناقل بیماری هستند؟

نتیجه

احتمال آلوده شدن به میکروب‌های بیماری‌زا  غیر از موارد ذکر شده؛ از طریق تجهیزات ورزشی بسیار کم است. این تجهیزات بیشتر به عنوان عامل انتقال ویروس بین وسایل عمل می‌کنند. این اطلاعات و یافته‌ها ثابت کردند که عفونت زدایی تجهیزات ورزشی، تاثیر محافظت کنندگی خاصی در برابر ویروس‌ها ندارد.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

منابع: usatoday + ncbi


لينک منبع

درباره ی admin

همچنین ببینید

علم ورزش | سندرم انطباق عمومی چیست و چه ارتباطی با تمرینات فیتنس دارد؟

جای تردید وجود ندارد که ورزش به بدن فشار وارد می‌کند، اما شما نیاز دارید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *