خانه / ورزشی / علم ورزش | چه مقدار مصرف پروتئین وی پیش از تمرین لازم است؟

علم ورزش | چه مقدار مصرف پروتئین وی پیش از تمرین لازم است؟

تلگرام_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________

پروتئین وی ( پروتئین آب پنیر) نوعی از پروتئین است که در شیر و فرآورده‌های آن یافت می‌شود؛ به سرعت جذب بدن شده و حاوی آمینو اسیدهای ضروری مورد نیاز برای رشد عضلانی است. این نوع پروتئین حاوی لاکتوز است و چربی آن گرفته شده است. با وجود اینکه پروتئین وی ایزو نسبت به پروتئین وی استاندارد تاثیرات مفید اندکی بر بدن دارد، اما تحقیقات نشان داده‌اند که مصرف پروتئین ایزو قبل و بعد از تمرین رشد عضلانی را افزایش می‌دهد.

توصیه‌های کلی

بسته به اهداف تمرینی‌تان، باید میزان مصرف پروتئین وی ایزو خود را پیش از تمرینات ورزشی افزایش داده یا از مقدار آن کم کنید. طبق توصیه مرکز سلامت مک‌کینلی در دانشگاه ایلینویز، مصرف ۲۰ تا ۲۵گرم در روز قبل و بعد تمرین ورزشی در روز می‌تواند به شما در داشتن توده‌ی بدنی سالم و کنترل مقدار وزن‌تان کمک کند. به گفته‌ی این مرکز اگر هم‌اکنون در حال انجام تمرینات فشرده در فصل آماده‌سازی بسر می‌برید ویا در حال اجرای مسابقات هستید این میزان را تا ۴۰تا۵۰گرم افزایش دهید.


پیشنهاد مطالعه: چگونه بدانیم به مصرف پودر پروتئین نیاز داریم؟


توصیه‌هایی برای مصرف روزانه

بسیاری از ورزشکاران و بدنسازان به یک عقیده‌ی غلط و نادرست باور دارند و بر آن پافشاری می‌کنند، که اگر بخواهند بیشتر رشد کنند و عضلات بزرگتری داشته باشند باید پروتئین بسیار زیادی مصرف کنند، این مقدار شاید باید چندین برابر نیاز بدن‌شان به پروتئین باشد. اما این باور صحیح نیست.

اگر مقدار نسبتاً زیادی پروتئین مصرف کنید طوری که بسیار بیشتر از میزان مورد نیاز بدن‌تان یا بهتر است بگوییم مازاد بر نیاز عضلات‌تان باشد، این مقدار اضافه یا دفع یا تبدیل به چربی خواهد شد.

کیتی جیمز متخصص تغذیه از دانشگاه نبراسکا، می‌گوید که میزان مورد نیاز پروتئین در یک شخص بالغ متوسط ۰.۸ گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن بطور روزانه می‌باشد. اگر این شخص ورزشکاری باشد که در حال انجام تمرین قدرتی با شدت بالا یا تمرین دو سرعت است نیاز بدن وی به پروتئین در روز ۱.۶تا ۱.۷ گرم به ازای هر کیلو‌گرم از وزن بدن وی است.

که این میزان برابر است با ۱۰۹ تا۱۱۶گرم پروتئین برای فردی که ۱۵۰کیلوگرم است. مطمئن شوید که میزان مصرفی روزانه پروتئین خود را کنترل کنید بویژه زمانی که مقدار زیادی پروتئین وی ایزو قبل و بعد از تمرین مصرف می‌کنید.

زمان‌بندی

آن زمانی که پروتئین وی ایزو را قبل از تمرینات‌تان مصرف می‌کنید، ممکن است بر سنتز پروتئین عضلانی (فرآیندی که باعث ساخت عضلات و رشد آن‌ها می‌شود)به همان اندازه‌ی مصرف، تاثیر بگذارد.
مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۶ به رهبری دانشگاه ویکتوریا توسط پائل کریب و آلن هئیز انجام گرفت، تحقیق بر روی این پرسش استوار بود که آیا افرادی که پروتئین وی ایزو یا دیگر مکمل‌های پروتئینی را به هنگام بیدار شدن از خواب و قبل از تمرین مصرف کرده بودند، بیشتر عضله سازی کردند و تاثیرات رشدی بیشتری دریافت کردند یا کسانی که طبق برنامه مکمل‌ها را قبل و پس از ورزش مصرف کرده بودند؟

نتیجه آن بود؛ آزمودنی‌هایی که مکمل‌‌های پروتئینی را طبق برنامه قبل و بعد از ورزش مصرف می‌کردند افزایش بیشتری در اندازه‌ی توده‌ی عضلانی‌ و قدرت عضلانی خود و یک تکرار بیشینه‌شان در آخر ۱۰هفته داشتند.


پیشنهاد مطالعه: زیاده روی در مصرف پروتئین چه عوارضی دارد؟


جایگزینی درشت‌مغذی‌ها

طبق گفته داگلاس کالامن، متخصص تغذیه دارای تاییدیه از انجمن توانمندی و شایسته‌سازی ملی «تحقیقات بیانگر آن هستند غذای قبل یا بعد از تمرین اگر ترکیبی از پروتئین، کربوهیدرات‌ها و چربی‌ها باشند، بهترین خوراک برای افزایش رشد عضلانی هستند.»

از آنجا که پروتئین وی ایزو عاری از کربوهیدرات‌ها یا چربی‌هاست، باید قبل از تمرین با غذا یا مکمل‌های دیگر مصرف شوند تا در به حداکثر رساندن افزایش رشد عضلات و توده‌ی و قدرت عضلانی به فرد کمک کنند.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

منبع: livestrong


لينک منبع

درباره ی admin

همچنین ببینید

علم ورزش | آنتی اکسیدان چیست و چه نقشی در بدن و ورزش دارد؟

آنتی اکسیدان در دهه ۱۹۹۰ به دایره لغات عمومی راه یافت. یعنی درست در دهه‌ای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *