خانه / ورزشی / علم ورزش | چگونه التهاب بدن را با مواد غذایی طبیعی کاهش دهیم؟

علم ورزش | چگونه التهاب بدن را با مواد غذایی طبیعی کاهش دهیم؟

تلگرام_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________

التهاب، واکنش طبیعی و مفید بدن در برابر آسیب و یک سری بیماری‌های خاص می‌باشد. اما التهاب بدن وقتی مزمن باشد، می‌تواند بیشتر مضر باشد تا مفید. ضمناً وقتی کلمه‌ی التهاب را می‌شنویم، معمولاً آن را به بیماری‌هایی چون آرتروز و سایر مشکلات جدی‌تر ربط می‌دهیم. اما واقعیت این است که التهاب می‌تواند دلایل بسیار متعددی داشته باشد که به هیچ بیماری مربوط نشود.

این دلایل شامل رژیم‌های غذایی که غذاهای التهاب‌زای زیادی در آن وجود دارد (مانند چربی‌های غیراشباع، کربوهیدرات‌های ساده، قندهای تصفیه شده، آلرژن‌های معمول مانند کازئین و گلوتن)، در معرض هوای سردبودن، یائسه شدن (همراه با نوسانات هورمونی)، تجربه‌‌ی استرس‌ روانی و در معرض سموم محیطی بودن می‌شود.

انواع التهاب

گفته می‌شود دلایل التهاب بدن غیرمرتبط با بیماری نیز(حتی التهاب خفیف سیستمیک)، شاخه‌های زیادی می‌تواند داشته باشد. مثال‌هایی که می‌توان زد: درد و ناراحتی‌های روزانه، تغییرات در هضم و جذب، تغییرات رفتاری، اختلال فرعی در میکروسیرکولاسیون و جریان خون طی فرایند سالخوردگی، و یک تاثیر منفی فرعی روی سلامت سیستم ایمنی. در ضمن، چاقی نیز نوعی التهاب محسوب می‌شود.

کودکان و بزرگسالانی که اضافه‌وزن دارند یا چاق هستند، پروتئین واکنشی سی یا سی آر پی و سایر نشانه‌های التهابی در سرم خون‌شان بالاست. این درست نیست که التهاب بدن موجب چاقی می‌شود بلکه کاملاً برعکس است: چاقی موجب التهاب سیستمیک خفیف می‌شود.

هرچند چاقی به‌عنوان بافت چربی محسوب می‌شود، اما به ذخیره‌ی چربی در سایر بافت‌ها مانند کبد و عضله اسکلتی نیز مربوط است. این حالت موجب مقاومت انسولینی شده و می‌تواند برانگیزاننده‌ی التهاب باشد.

پیشنهاد مطالعه: روش های طبیعی برای کاهش درد و التهاب زانو

همچنین چاقی، نوع مواد شیمیایی را که سلول‌های چربی‌مان ترشح می‌کنند، تغییر می‌دهد که شامل ماده‌ی تراوشی واسطه‌های پیش‌التهابی متعددی می‌شود. از آنجایی‌که التهاب مزمن ارتباط بسیار نزدیکی با ریسک فاکتورهای قلبی و عروقی دارد، می‌تواند توجیه‌کننده‌ی افزایش ریسک دیابت، بیماری قلبی و بسیاری از بیماری‌های مزمن در چاقی باشد.

مواد غذایی ضد التهابی که فراسودمندند

یکی از راه‌های کمک به کاهش التهاب بدن استفاده از مواد غذایی‌ است که ویژگی‌های ضد التهابی قوی دارند و در انواع و فرم‌های بسیار زیادی موجودند. در اینجا چند ماده‌ی غذایی فراسودمند را که خواص ضدالتهابی‌شان بسیار چشمگیر است برای‌تان نام ‌می‌بریم:

  • رزوراترول
  • عصاره‌‌ی هسته‌ی انگور
  • کلسیم فراکتوبوریِت (ترکیبی از برون، کلسیم و فروکتوز)
  • زردچوبه
  • زنجبیل

رزوراتول

رزوراتول (RSV)، ماده‌ی طبیعی است که در انگور، بادام زمینی و فالوپیا جاپنیکا (Japanese Knotweed) وجود دارد و زمانی که به بازار مکمل‌های غذایی معرفی شد، سروصداهای زیادی به پا کرد چون گفته می‌شد عامل French paradox است؛ «ناسازی فرانسوی» اشاره به عدم تطابق الگوی همه‌گیری برخی بیماری‌ها در فرانسه با بقیه کشورها دارد.

این تفاوت قابل توجه در نرخ ابتلا و مرگ‌ومیر ناشی از بیماری شریان‌های کرونری در مقایسه با کشورهای همسایه و نزدیک فرانسه بیشتر از سایر موارد رخ می‌نمایاند. از آن به بعد، پژوهشی روی سایر فواید رزوراتول انجام شد که در میان‌شان می‌توان از تاثیرش به‌عنوان یک عامل ضدالتهابی نام برد. در این تحقیق، رزوراتول توانست به میزان قابل توجهی از میزان استرس اکسیداتیو کم کرده و از شدت علائم التهابی تا حدود زیادی بکاهد.

عصاره‌ی هسته‌ی انگور و رزوراتول

انگور و هسته‌ی آن حاوی ترکیبات فنولیک است که به‌نام oligomeric proanthocyanidins یا OPC شناخته می‌شود. این ترکیب، خواص ضدالتهابی خاصی دارد. ضمناً OPC اگر با رزوراتول ترکیب شود خواص ضدالتهابی‌اش چند برابر خواهد شد. در تحقیقات گسترده‌ای که انجام شد، این ادعاها کاملاً به اثبات رسیدند.

چگونه التهاب بدن را با مواد غذایی طبیعی کاهش دهیم؟

کلسیم فراکتوبوریِت

کلسیم فراکتوبوریِت، فرمی از برون معدنی است که به خاطر نقشش در سلامت استخوان شهرت دارد اما برای مفاصل و التهاب نیز مفید است. در آزمایشاتی که صورت گرفت، افرادی که این ترکیب را استفاده کرده بودند، در روز هفتم، میزان دردشان به اندازه‌ی ۸۲ درصد از درد در روز اول رسید. همچنین مقدار ویتامین د در مقایسه با میزان آن در شروع، تا ۱۹ درصد افزایش یافته بود.

کلسیم فراکتوبوریت و رزوراتول

تحقیقاتی هم که در مورد تاثیر این ترکیب صورت گرفت نشان داد آنهایی که ترکیب از کلسیم فراکتوبوریت و رزوراتول را مصرف کرده بودند، ریسک نارسایی قلبی‌شان ۶۵.۵ درصد کاهش یافته بود. بهبود در کیفیت زندگی، بهترین نتیجه‌ی یافت شده دراثر مصرف کلسیم فراکتوبوریت + رزوراتول بود.

زردچوبه یا کورکومین

زردچوبه که از خانواده‌‌ی زنجبیل است، بیش از ۲۰۰۰ سال است که به عنوان یک درمان سنتی و چاشنی غذایی شهرت دارد. ساختار اصلی و فعال زردچوبه، فلاوونید کورکومین است که دلیل رنگ زرد آم می‌باشد و خواص درمانی زیادی دارد. تحقیقات انجام شده نشان داده این ماده دارای خواص ضد التهابی زیاد می‌باشد.

زنجبیل

هرچند زنجبیل به دلیل خاصیت ضدتهوعی‌اش شهرت دارد اما در کاهش التهاب بدن نیز موثر است که در گذشته هم برای درمان آرتروز و روماتیسم کاربرد داشته. در مطالعات صورت گرفته مشاهده شد که بیماران با مصرف این گیاه توانستند به میزان چشمگیری از درد و التهاب‌شان کم کنند.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

منبع: totalhealthmagazine


لينک منبع

درباره ی admin

همچنین ببینید

علم ورزش | نوشیدن قهوه چه تاثیری بر چربی سوزی دارد؟

یکی از مؤثرترین نوشیدنی‌های که مصرف آن قبل از تمرین می‌تواند در جریان فعالیت ورزشی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *