خانه / ورزشی / علم ورزش | چگونه دستگاه‌های مجهز به اینترنت اشیا، ورزش را متحول می‌کنند؟

علم ورزش | چگونه دستگاه‌های مجهز به اینترنت اشیا، ورزش را متحول می‌کنند؟

امروزه اینترنت اشیا و دستگاه‌های مجهز به آن روی بخش‌های مختلف زندگی ما از جمله فعالیت‌های ورزشی و سلامتی تاثیر گذاشته است. کمیته المپیک ایالات متحده آمریکا اولین بار در بازی‌های تابستانی سال ۲۰۱۶، استفاده از اینترنت اشیا را آغاز کرد. مونیر زوک، متخصص مهندسی پزشکی کمیته المپیک ایالات متحده، در مصاحبه‌ای با بلومبرگ گفت: زمانی که ورزشکار حرفه‌ای از تکنولوژی برای رسیدن به قله موفقیت استفاده کند و در این راه، صدمات کمتری ببیند و عملکرد خود را بهبود بخشد، بعید است دوباره به روند قبلی تمرینات عادی برگردد.

خوشبختانه برای آن‌که مزیت‌های اینترنت اشیا در ورزش را ببینید لازم نیست حتما به المپیک راه پیدا کرده باشید. در ادامه ۳ روشی را که اینترنت اشیا بر ورزش روزمره تاثیر می‌گذارد برایتان تشریح کرده‌ایم.

آنلاین بودن وسایل تمرین

آیا تا به حال شده که به اتاق هوازی باشگاه کنار خانه‌تان بروید و دستگاه مورد علاقه شما خراب شده باشد؟ تعمیر تجهیزات ورزشی همیشه برای صاحبان باشگاه، چالش مهمی است. دقیقا نمی‌توان متوجه شد کدام دستگاه بیشتر از دیگری کار کرده و قرار است زودتر خراب شود.

اگر از سنسورهای هوشمند برای ثبت میزان دقیق کارکرد دستگاه‌های ورزشی در بازه‌ای مشخص از زمان استفاده کنید، دیگر نیاز به تخمین و حدس‌های بدون پشتوانه نخواهید داشت. چنین قابلیتی برای باشگاه‌های بزرگ سطح شهر یا دانشگاه‌ها و استادیوم‌های بزرگ اهمیت بالایی داشته باشد. آن‌ها می‌توانند به جای گوش دادن به شکایت‌های مکرر بدنسازان یا کوهنوردان به خاطر خرابی دستگاه‌ها، تعمیرات و نگهداری از دستگاه را پیش از بروز حادثه برنامه‌ریزی کنند.

تمرین کردن مانند یک حرفه‌ای

تیم‌های ورزشی حرفه‌ای دسترسی نامحدودی به منابع تکنولوژی (دوربین ردگیری بازیکن، تفنگ‌های راداری و نرم‌افزارهای آنالیز) و انسانی (مربی و پزشک) دارند که به بهبود بازی آن‌ها کمک می‌کند. اکنون با استفاده از دیوایس‌های مجهز به اینترنت اشیا می‌توانید داده‌ها و اطلاعاتی‌ را به دست آورید که سال‌های سال، لیگ‌های ورزشی معتبر از آن‌ها لذت می‌بردند.

برای مثال، دستگاه ویلسون ایکس برای فوتبال و بسکتبال را در نظر بگیرید. این دو محصول سنسورهایی دارند که می‌توانند طول آخرین پرتاب، میزان سرعت آن، نرخ چرخش، قوس پرتاب و حتی تعداد پرتاب‌های موفق یا از دست رفته‌تان در طول بازی را ردگیری کنند. هر محصول با اتصال به اپلیکیشن داخل گوشی‌، تماما داده‌ها را در دسترس شما قرار خواهد داد.

محافظت از مغز شما

شاید هیچ آسیب ورزشی به اندازه ضربه مغزی در سال‌های اخیر توجه پزشکان و مربیان را به خود جلب نکرده باشد؛ آسیبی که تکنولوژی‌های اینترنت اشیا در صف اول پیشگیری و مقابله با آن قرار دارند. تیم‌‌‌های آماتور و حرفه‌ای که گهگاه در معرض ضربات مغزی قرار می‌گیرند توانستند کلاه‌های هوشمندی را توسعه دهند که دارای سنسورهای ضربه‌ای هستند و می‌توانند زمان دقیق مواجهه با آسیب را تعیین کنند؛ سپس، ورزشکار با آگاهی از روبروشدن با آسیب مغزی، تمرینات خود را متوقف می‌کند و به ریکاوری می‌پردازد.

فناوری اینترنت اشیا، آگاهی و توانایی ما را جهت پیشرفت ورزشی و نحو بازی‌کردنمان افزایش می‌دهد. علاوه بر این، هنگامی که بیرون از منطقه امن خانه با ورزش‌کردن خوش می‌گذرانیم، مهارت‌ها، روحیه ورزشکاری و امنیت ما نیز تحت تاثیر اینترنت اشیا، بالا می‌رود. در حال حاضر، هنوز مراحل اولیه ادغام و هماهنگی تکنولوژی‌های اینترنت اشیا، داده‌ها و تحلیل‌های آن را با برنامه روزمره تمرینی تیم‌های ورزشی می‌گذرانیم، اما امید است که در آینده نزدیک، دستگاه‌های مختلف مجهز به اینترنت اشیا به فراوانی شورت‌های ورزشی و کفش‌های استوک در باشگاه‌ها یافت شوند.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com


لينک منبع

درباره ی admin

همچنین ببینید

علم ورزش | ورزش در منزل

ورزش در منزل یک رویای ایده آل از یک انسان قرن بیست و یکمی است! …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *