خانه / ورزشی / علم ورزش | کاهش وزن فوری چه عوارضی به دنبال دارد؟

علم ورزش | کاهش وزن فوری چه عوارضی به دنبال دارد؟

تلگرام_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________

در دنیای امروز عادت کرده‌ایم و تحت فشار هستیم تا به همه چیز فوری و بی‌دردسر برسیم. کاهش وزن فوری هم از این قائده مستثنی نیست. ما دوست داریم هر چه سریع‌تر وزن کم کنیم و خیلی از برنامه‌های رژیمی و مکمل‌های کاهش وزن و … نیز ادعا می‌کنند که می‌توانند در این راه به ما کمک خوبی بکنند.

اما کاهش وزن فوری هم همیشه بهترین راه حل نیست. ممکن است با در پیش گرفتن یک رژیم بسیار کم کالری (VLCD) خیلی زود و در عرض چند هفته وزن کم کنید اما این احتمال هم زیاد است که بعد از اینکه به رژیم غذایی عادی خود برگشتید، وزن از دست رفته و یا حتی بیشتر از آن را دوباره به دست بیاورید.

تغییر ناگهانی رژیم غذایی می‌تواند عوارض جانبی روی گوارش بگذارد و کاهش وزن فوری نیز احتمال سنگ کیسه صفرا را افزایش می‌دهد. این تنها یکی از دلایلی است که توصیه شده است رژیم بسیار کم کالری را تنها تحت نظر پزشک در پیش بگیرید نه خودسرانه. رژیم بسیار کم کالری به رژیمی گفته می‌شود که شامل روزانه ۸۰۰ کالری یا کمتر شده و موجب کاهش یک و نیم تا ۲ کیلود در هر هفته شود. رژیم کم کالری هم رژیمی است که شامل چیزی بین ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ کالری در روز می‌شود. رژیم کم کالری هم کاهش وزن به دنبال دارد اما نسبت به رژیم بسیار کم کالری، قابل تحمل‌تر و تدام پذیرتر است.

۱. از دست دادن چیزی بیشتر از چربی بدن

یکی از عوارض جانبی کاهش وزن سریع این است که شما چیزی بیشتر از صرفاً چربی از دست می‌دهید. یاد آوری می‌کنیم که هدف از کاهش وزن، چربی سوزی و حفظ توده‌ی بدون چربی بدن است.

اما هفته‌های اول کاهش وزن فوری معمولاً همراه با از دست دادن ترکیبی از وزن ِ آب، گوشت بدون چربی و چربی بدن است. به طور کلی ایده آل این است که توده‌ی بدون چربی بدن را حفظ کنیم. حفظ توده‌ی بدون چربی کمک‌تان می‌کند تا سرعت متابولیسم خود را حفظ کرده و تفکیک عضلانی‌تان حفظ شود. چگالی استخوانی نیز می‌تواند با کاهش وزن فوری کم شود و این می‌تواند ریسک پوکی استخوان را افزایش بدهد.

کاهش وزن فوری در عرض چند هفته‌ی اول هر برنامه‌ی کاهش وزنی عادی است. اما کاهش وزن باید به حد نرمال ۱ تا ۲ پوند در هر هفته برسد. هر عددی بیشتر از این عدد، مثلا ً ۴ کیلو در عرض ۲ هفته و یا بیشتر از آن می‌تواند منجر به از دست دادن چربی بیشتری از بدن شود.


پیشنهاد مطالعه: کاهش کالری مصرفی در رژیم غذایی باعث چه اتفاقاتی در بدن می‌شود؟


۲. تغییر در گوارش (یبوست یا اسهال)

در پیش گرفتن رژیم بسیار کم کالری یا رژیم کم کالری می‌تواند تغییر ناگهانی در جریان گوارش ایجاد کند. با کاهش وزن ناگهانی ممکن است دچار یبوست یا اسهال شوید زیرا سرعت تغییرات گوارش تا حدودی بستگی به نوع غذایی که می‌خورید دارد.

مثلاً اگر تغذیه‌تان را به رژیمی کم کالری‌تر تغییر دهید و مصرف گوشت را بیشتر کنید، احتمالاً دچار یبوست خواهید شد زیرا مصرف فیبر را ناگهان کم کرده‌اید. با این حال اگر به عنوان بخشی از تلاش‌های‌تان در مسیر کاه وزن، مصرف میوه و سبزی را ناگهان بیشتر کنید، پروسه‌ی گوارش‌تان سرعت خواهد گرفت. بعد از چند هفته، سیستم گوارش تا حدودی یا کاملاً خودش را با تغییرات تغذیه‌ای وفق دهد.

اگر برای کاهش وزن از نوشیدن مایعات پرهیز کنید، ممکن است بدن‌تان دهیدراته شده و احتمال یبوست هم بیشتر شود. توصیه می‌شود که مصرف مایعات را کاهش ندهید. البته نوشیدن نوشابه‌های قندی به طور کلی برای سلامتی و کنترل وزن مضر است، اما نوشیدن مایعات کافی برای سلامتی ضروری است.

۳. سر درد

سر درد می‌تواند یکی از عوارض جانبی رژیم بسیار کم کالری یا رژیم کم کالری باشد. زیرا این رژیم‌ها معمولاً کم کربوهیدرات هم هستند و می‌توانند باعث افت گلیکوژن در بدن شوند. وقتی این اتفاق می‌افتد بدن، بافت عضله و توده‌ی بدون چربی را تخریب می‌کند تا ذخایر گلوکز را آزاد کرده و به مغز بفرستد. مغز فقط می‌تواند از گلوکز به عنوان سوخت استفاده کند. اگر این ذخایر تحلیل بروند بدن سراغ چربی رفته و آن را به چیزی شبیه گلوکز تبدیل می‌کند تا مغز از آن به عنوان سوخت استفاده کند. وقتی چنین اتفاقی می‌افتد، دچار سر درد می‌شوید.

۴. احتمال سنگ کیسه صفرا

بین ۱۲ تا ۲۵ درصد از افرادی که مقدار زیادی از وزن خود کم می‌کنند، دچار سنگ کیسه صفرا می‌شوند. کیسه صفرا حاوی زردابی است که در کبد تولید می‌شود. کیسه صفرا  زرداب را وارد روده‌ی کوچک می‌کند چون برای تجزیه‌ی مولکول‌های چربی در روده‌ی کوچک لازم است. کاهش وزن سریع می‌تواند ریسک تشکیل سنگ‌های کوچک در کیسه صفرا را افزایش بدهد. این سنگ‌ها در نهایت منجر به انسداد شده و لازم می‌شود با عمل جراحی این سنگ‌ها خارج شوند.

اگر قصد دارید سریع وزن کم کنید حتماً با پزشک مشورت کنید و هر سوالی که در مورد سنگ کیسه صفرا دارید از او بپرسید.


پیشنهاد مطالعه: بعد از ورزش چه مواد غذایی بخوریم تا لاغر شویم؟


۵. احتمال برگشت وزن از دست رفته

تحقیقات نشان می‌دهد حدود ۲۰ درصد از افراد دارای اضافه وزن می‌توانند به کاهش وزن بلند مدت دست پیدا کنند و وزن به دست آمده را دست کم یک سال حفظ کنند. این افراد چگونه موفق می‌شوند وزن خود را حفظ کنند؟ راه خاصی برای موفقیت در کاهش وزن وجود ندارد اما به طور کلی تداوم رژیم غذایی سالم و ورزش از اصول کاهش وزن موفق است.

مشکل کاهش وزن سریع این است که تغییراتش بلند مدت و ماندگار نیستند که بتوان آنها را برای سلامتی و تنظیم وزن ادامه داد. مثلاً رژیمی که کمتر از ۸۰۰ کالری در روز داشته باشد، کمک‌تان می‌کند فوراً وزن کم کنید اما متابولیسم‌تان را نیز کُند می‌کند. بعد از اینکه این الگوی تغذیه را کنار بگذارید متابولیسم‌تان کُندتر شده و احتمال برگشت وزن خیلی بیشتر خواهد شد.

چه زمانی کاهش وزن سریع ایرادی ندارد؟

پیروی از رژیم کم کالری در برخی موارد توصیه می‌شود که حتماً باید تحت نظر پزشک باشد. رژیم بسیار کم کالری می‌تواند برای کسی که چاق است و به دلیل بیماری نیاز به کاهش وزن فوری دارد مفید باشد.

رژیم بسیار کم کالری تحت نظارت پزشک تنها برای مدتی کوتاه و به منظور سلامتی بیمار تجویز می‌شود. اگر کسی چاق باشد و بیماری دیابت، کلسترول بالا و فشار خون بالا داشته باشد یا مشکلاتی دیگر، رژیم بسیار کم کالری ممکن است به او توصیه شود. در این موارد کاهش وزن سریع برای سلامتی بیمار و مشکلی که دارد ضروری است.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

منبع: caloriesecrets


لينک منبع

درباره ی admin

همچنین ببینید

علم ورزش | آنتی اکسیدان چیست و چه نقشی در بدن و ورزش دارد؟

آنتی اکسیدان در دهه ۱۹۹۰ به دایره لغات عمومی راه یافت. یعنی درست در دهه‌ای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *