خانه / ورزشی / علم ورزش | ۱۵ توصیه رایج اما غلط که در کاهش وزن و چربی سوزی نقشی ندارد

علم ورزش | ۱۵ توصیه رایج اما غلط که در کاهش وزن و چربی سوزی نقشی ندارد

نکات و توصیه‌های زیادی در رابطه با کاهش وزن و چربی سوزی مطرح شده‌اند، خیلی از آن‌ها مفید و برخی‌ها مشخص شده که بی نتیجه هستند، در این مطلب از مجله علم ورزش، بدون هیچ مقدمه‌ای، فهرستی از نکاتی را برای شما آماده کردیم که به شما می‌گوید زمانی که به فکر کاهش وزن و چربی سوزی هستید، این موارد در روند آن تاثیر چندانی ندارد.

۱. تمرینات کاردیو متناوب (انجام آن در فواصل معینی از روز)

خیلی از افراد دوست دارند روزشان را با میل کردن قهوه شروع کنند، پس از آن همراه با دوست خود به پیاده‌روی صبحگاهی در فضای سبز و یا پارک بروند. اما تحقیقات اخیر نشان داده‌ است که این کار به کاهش چربی کمک چندانی نمی‌کند. شاید نتیجه‌ی این تحقیق ذهن ‌بسیاری را درگیر کند و یا حتی برای شما جالب باشد.

تمرینات کاردیو دارای فواصل معین مانند قدم  زدن تفریحی، برای برخی افراد در شرایط خاص می‌تواند مفید باشد، اما تصور نمی‌شود تا تفاوت بزرگی در تصمیم شما برای چربی‌سوزی با این روش ایجاد کند، چرا که روش‌هایی بسیار بهتری برای از دست دادن میزان چربی بدن وجود دارد تا شما را مجبور نکند که فقط به همین دو یا چند روش بسنده کنید.

۲. رژیم‌ کتوژنیک (چربی)

رژیم‌های غذایی حاوی کربوهیدرات بسیار کم مانند رژیم غذایی کتوژنیک می‌توانند به سرعت نتایج ویژه‌ای را در وضعیت بدنی شما ایجاد کنند. اما، همیشه “سرعت” و “پایداری” با هم سازگار نیستند گذشته از این، روشی نیست که برای مدت طولانی بتوان استفاده کرد. شما می‌توانید مقادیر متنوعی از میزان چربی و کربوهیدرات را در رژیم‌غذایی‌تان از کم به متوسط ​​و همینطور زیاد وارد کنید.

۳. تعداد وعده‌های غذایی

اکثر مطالعات انجام شده بیانگر آن هستند که افزایش در تعداد وعد‌ه‌های غذایی در کاهش وزن و چربی سوزی ، میزان متابولیسم  و یا تسریع هرکدام از این فرآیندها در طی ۲۴ ساعت شبانه‌ روز تأثیر معناداری ندارد. یک، سه یا شش وعده غذایی در روز می‌تواند سبب از دست رفتن چربی از بدن شود.

۴. عدم مصرف کربوهیدرات

برخلاف آنچه که متخصصان رژیم غذایی معروف در رابطه با مبارزه با مصرف کربوهیدارت می‌گویند، نیازی به حذف میزان زیادی کربوهیدرات‌ها از رژیم غذایی‌تان نیست. اگر شما تحت رژیم غذایی خاصی نیستید و یا مانند ورزشکاران حرفه‌ای در دوره کات به سر نمی‌برید، نیازی نیست کامل کربوهیدرات را قطع کنید.پیشنهاد مطالعه:

چگونه هم کربوهیدرات بخورید و هم وزن کم کنید؟

۵. شاخص‌ گلیسمی (GI)

هیچ مشکلی پیش نمی‌آید که رژیم غذایی حاوی مقدار زیادی مواد غذایی دارای شاخص گلیسمی پایین باشد. اما این برای اکثر مردمی صدق می‌کند که در اغلب اوقات، ارزش شاخص GI پایین اهمیت بالایی نداشته باشد و در واقع رعایت این‌گونه موارد برای‌شان اهمیتی نداشته باشد. اما یک شرط دارد، اگر میزان پروتئین و کربوهیدرات دریافتی روزانه شما در سطح مناسب تنظیم شده باشد، کاهش GI در بسیاری موارد می‌تواند بی اهمیت باشد!

۶. تمرینات هوازی

بگذارید با مثالی هوازی را توضیح دهیم. هوازی مانند دستگاه تهویه و یا کولر ماشین شماست، شاید بسیار خوب باشد و در مواردی هم مانند گرمای شدید نجات دهنده‌ی شما باشد. اما برای رفتن به مقصدی که در نظر دارید، وسیله‌ی ضروری و مورد نیازی نیست. چربی می‌تواند با رژیم غذایی به تنهایی کاهش یابد، حال می‌تواند رژیم غذایی همراه با انجام تمرینات کاردیو، رژیم غذایی و تمرینات قدرتی و یا ترکیبی از سه‌تا فرآیند برای کاهش وزن و چربی سوزی استفاده شود.پیشنهاد مطالعه:

چرا تمرینات هوازی به جای کاهش وزن می‌تواند باعث افزایش وزن شود؟

۷. مصرف خوراکی‌های سالم (صرفا)

واقعیت این است زمانی که شما تنها از وعده‌های غذایی سالم استفاده می‌کنید، هیچ تضمینی برای از دست دادن چربی وجود نخواهد داشت. آب‌پاکی را روی دست‌ها بریزید و از این خیال خود را رها کنید. برخی از خوراکی‌های اصطلاحا “تمیز” وجود دارند که میزان کالری آن‌ها نیز بسیار زیاد است. مصرف بیش از حد بسیاری از آنها اتفاقاً سبب می‌شود تا شما چربی بیشتری از رژیم غذایی‌تان دریافت کنید.

15 توصیه رایج اما غلط که در کاهش وزن و چربی سوزی نقشی ندارد

۸. رژیم‌های غذایی دارای چربی

رژیم‌های غذایی حاوی چربی بالا و یا گاه کم چرب می‌توانند هردو تحت شرایطی به کاهش چربی کمک کنند. شاید چند روز کمی چربی بیشتری از وعده‌های غذایی‌تان دریافت کنید، در سایر روز‌های هفته امکان دارد چربی دریافت‌تان کمی کمتر شود. تا زمانی که کل کالری‌ها و پروتئین‌های دریافتی‌تان در سطح مناسبی تامین شود، باقی زیاد اهمیتی ندارد.

۹. کورتیزول

کورتیزول در حقیقت خود به عنوان یکی از “خائنین” در دنیای هورمون‌های بد و خوب در بدن بشمار می‌آید. نه تنها کورتیزول به خودی خود، چاقی را از بین نمی‌برد، بلکه در صورت عدم وجود میزان مازاد کالری، سبب افزایش چربی و اضافه وزن می‌شود. این هورمون به هورمون استرس شهرت دارد.

۱۰. فروکتوز

هیچ چیز در داخل فروکتوز منحصرا خطرزا نیست. فروکتوز ماده‌ی جادویی نیست که به یکباره چربی شما را افزایش دهد، کبد‌تان را تخریب کند و یا یک‌مرتبه شما را مبتلا به عارضه‌ی دیابت کند. فروکتوز زمانی می‌تواند منجر به افزایش وزن در شما شود که بیش از مقادیر مجاز در رژیم غذایی‌تان بگنجانید، به زبان ساده وقتی که در مصرف آن افراط کنید، اما در احتمال اینکه که کالری‌های اضافی موجود در بدن‌تان حاصل از چربی ویا سایر انواع کربوهیدرات‌هاست، شک نکنید.پیشنهاد مطالعه:

چرا فروکتوز (قند میوه) مضر است؟

۱۱. الکل

این ادعا که الکل به طور طبیعی به چربی تبدیل می‌شود و چربی ایجاد شده مستقیما در کمر وشکم‌تان تجمع می‌کند، اشتباه است. الکل می‌تواند در برابر چربی‌سوزی عاملی منع کننده باشد بخصوص در زمانی که چربی در بدن شما درحال متابولیزه شدن است. با این حال، احتمال اینکه عاملی در از دست دادن وزن و کالری دریافتی از کربوهیدرات و یا چربی باشد، بسیار اندک است.

۱۲. مواد خوراکی چربی‌سوز

انواع فهرست از مواد رنگارنگ مختلفی از خوراکی‌های کاهش وزن و چربی سوزی به صورت دسته‌بندی شده در وب سایت‌های مربوط به بهداشت و تناسب‌اندام وجود دارند، از تمرینات ستاره‌های مشهور گرفته تا مقالات بیوهکینگ که در رابطه با این موضوع انتشار یافته اند. آنها معمولاً توصیه‌های بی معنی در مورد چگونگی اضافه کردن دارچین به ماست تبدیل آن به پودینگ چربی‌سوز ناحیه‌ی شکم و یا خوردن دانه‌های بلوبری که می‌تواند از توسعه سلول‌های چربی جلوگیری کند، در این مجلات منتشر می‌کند که بیشتر برای خنده مناسب هستند، اما استفاده‌ی دیگری ندارند.

15 توصیه رایج اما غلط که در کاهش وزن و چربی سوزی نقشی ندارد

۱۳. میوه

برخی از رژیم‌های غذایی بدین گونه هستند که باید مصرف میوه خود را محدود کنید یا حتی آن‌ها را کاملاً از وعده‌های غذایی‌تان حذف کنید، عمدتاً این توصیه به این علت است که اکثر کالری‌ها از مصرف شکر وارد بدن می‌شوند و در آنجا ذخیره می‌گردند این توصیه به خودی خود، بد نیست، اما همانطور که می‌دانید، میوه‌ها مانند توت فرنگی، موز یا سیب دارای محتوای نسبتاً کمی شکر هستند. بیشتر وزن آنها از فیبر و آب است که می‌تواند به‌منظور کاهش وزن و چربی سوزی در میان‌ وعده‌ها مصرف شوند.

۱۴. صبحانه

حذف صبحانه از وعده‌های روزانه غذایی به خودی خود افزایش ریسک ابتلا به عارضه‌ی چاقی و اضافه‌وزن را در پی‌ندارد. افرادی که صبحانه می‌خورند به نسبت افرادی که صبحانه نمی‌خورند سریع‌تر کاهش وزن و چربی سوزی ندارند. اگر صبحانه خوردن برای‌تان اهمیتی ندارد، یا اینکه تا بعد ازظهر می‌توانید گرسنه بمانید، می‌توانید روز خود را با یک فنجان قهوه شروع کنید.

۱۵. رژیم غذایی روزه متناوب

نتایج حاصل از تحقیقات با آنچه که کارشناسان توصیه می‌کنند بسیار نزدیک و مثبت بوده است. کارشناسان نیز بر این باورند که مورد جادویی خاصی در مورد آن وجود ندارد. این فقط یک روش ساده برای صرفه جویی در مصرف کالری دریافتی شما بطور روزانه است. بیشتر مطالعات نشان می‌دهند که زمانی بحث کاهش وزن و چربی سوزی به میان می‌آید فرق چندانی بین رژیم روزه‌متناوب(برخی اوقات نتایج بهتر برخی اوقات نیز بدتر است) و محدودیت مداوم کالری دریافتی به هنگام کاهش وزن وجود ندارد. مزیت اصلی این روش (روزه متناوب) راحتی و سادگی آن است وگرنه اختلاف قابل ملاحظه‌ای از نظر نتایج این دوروش مشاهده نمی‌شود.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com


لينک منبع

درباره ی admin

همچنین ببینید

علم ورزش | چرا تمرین بیش از حد شکم باعث بزرگ شدن سایز کمر می شود؟

بیشتر خانم‌ها و آقایان دوست دارند دورکمرشان کمتر باشد تا اینکه عضلاتی بزرگ و حجیم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *