خانه / ورزشی / علم ورزش | ۵ علامت که نشان می دهد چربی اضافه در بدن دارید

علم ورزش | ۵ علامت که نشان می دهد چربی اضافه در بدن دارید

تلگرام_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________

دوستان بیایید قبول کنیم که هر چقدر هم که فیت و متناسب باشیم و همچنین ظریف بازهم ممکن است بعضی مواقع در اثر برخی علائم ناخوشایند و ناخواسته چربی اضافه مانند غبغب یا شکم پیدا کنیم و یا اینکه دور باسن و ران‌هایمان افزایش یابد.

خیلی از ما از دور ممکن است به شخصی که خیلی متناسب و لاغر اندام است، غبطه بخوریم و بگوییم که ای‌ کاش ما جای او بودیم ولی ندانیم که او از درون شاید دچار وضعیتی باشد که اصطلاحاً آن را چربی لاغری (skinny fat) می‌نامیم.

آن سوی ماجرا هم شکایت‌هایی است که درباره‌ی بخشی از ناحیه‌ی بدنمان می‌کنیم که خیلی وقت پیش تصمیم به آب کردن چربی این بخش کرده بودیم، مانند شکم بزرگ‌مان… ولی بی‌خبر از آنکه شاید داشتن چربی نهفته در بدن و اینکه بعدها وبال گردنمان شود، مهمتر باشد.

پیش از هرچیز از نظر کارشناسان و افراد حرفه‌ای که می‌توانند هر گونه چربی اضافه و نهفته لاغری را از بین ببرند‌، مطلع می‌شویم و از آن‌ها می‌پرسیم که چرا برخی افراد در برخی از نواحی  بدن‌شان دچار چربی اضافه می‌شوند؟ و در آخر از آن‌ها می‌خواهیم که برای‌مان بگویند بهترین راه برای زدودن این چربی‌ها از بدن ورزشکاران خوش‌اندام یا افراد معمولی ولی خوش‌هیکل‌مان چگونه صورت می‌گیرد؟

 دکتر دنیس کاردون در مرکز پزشکی دانشگاه نیویورک: آن بخش از‌ بدن‌مان که چربی‌ها در آن تجمع می‌کند و وزن می‌گیرد را ژنتیک تعیین می‌کند. همچنین کم‌ و زیاد بودن هورمون‌هایی مانند استروژن و تستوسترون را نیز

مردان هر دوی این هورمون‌ها، یعنی استروژن و تستوسترون را دارا هستند. فاکتور‌هایی در بدن می‌تواند در برهم خوردن تعادل میزان این هورمون‌ها نقش داشته باشد و باعث شود تا بدن مردان همانند بدن زنان عمل کند.

ممکن است تغییراتی از قبیل افزایش در بافت سینه و یا مقدار چربی بسیار زیادی در اطراف باسن یا ران‌ها پدید آید. مواردی از قبیل الکل یا بالا رفتن سن بر روی این تعادل تاثیر می‌گذارد. در این صورت مردان نسبت به سن‌شان کمتر تستوسترون ترشح می‌کنند و در میزان استروژن افزایش حاصل می‌شود. بنابراین شما کاملاً از درون تبدیل به یک زن می‌شوید.


پیشنهاد مطالعه: آیا تستوسترون به چربی سوزی کمک می‌کند؟

                                افزایش تستوسترون با ۱۲ ماده غذایی مفید


خبر خوب این است که می‌توانید با این شرایط مقابله کنید و به حالت اولیه خود بازگردید. ما چاره را از فرانسیسکو سایکو موسس باشگاه پرورش اندام منحتن و تمرین‌دهنده‌ی فیزیکی ورزشکاران که هم‌اکنون با دوچرخه‌سواران استقامت با درصدپایین چربی بدنی، تمرین می‌کند، جویا شدیم.

وی می‌گوید که تمرین مداوم و موثر از راهکارهایی است که می‌تواند فربگی حتی در ژن‌ها را کاهش دهد. او در صحبت‌های خود از دو واژه‌ی «کار» و «سخت» استفاده می‌کند و در مورد هر ۵ علائم حاد این نوع چربی اضافه توصیه‌هایی دارد که می‌توانید از آن‌ها پیروی کنید. شما را به مطالعه‌ی آن دعوت می‌کنیم.

۱. تورم مچ‌پا و خود پاها

چربی‌های‌تان که در قسمت پایین یعنی پاهای‌تان جمع شده است، به صورتی است که انگار پاها تورم کرده‌اند و توسط استخوان‌های ساق پا فشرده شده‌ است. این وضعیت را باید وارد لیست موارد ژنتیکی، که از پدر و مادرتان به ارث می‌برید، قرار دهید.

بیشتر به نوع قرارگیری و اتصال عضلات به استخوان در ناحیه پا و شکل بدنی در این ناحیه و نوع عضلات ساق‌پا بستگی دارد. یعنی چگونگی اتصال عضلات مخصوصاً پشت ساق (دوقلو، نعلی) به تاندون آشیل و استخوان پاشنه‌ی‌پا. این‌ها مواردی هستند که نمی‌توانید تغییر دهید، با عرض معذرت 🙁

همه چیز به ساخت عضلات و پشت ساق‌پا مربوط می‌شود و در یک مقایسه کلی خواهیم دید که در این حالت قوزک‌های پا بنه ظر کوچک‌تر دیده می‌شود. همچنین اضافه می‌کنیم که نوع عضلات برخی از افراد کند‌ انقباض است و نسبت به هایپرتروفی (رشد سلول‌های عضله) مقاوم.

بنابراین کمی مشکل است که چربی‌های این‌ قسمت را از بین برده و با رشد عضلات دو قلو و نعلی، بتوانیم  آن‌ها را جایگزین این چربی اضافه کنیم و در این شرایط پا به حالت طبیعی بازگردد. اصلاً جای نگرانی نیست. این عمل مشکل اما شدنی است. پس سعی کنید تا عضلات ساق‌پا‌های‌ خود را در دو جهت بالا و پایین تحت کشش متوسط تا شدید قرار دهید تا آن‌ها را از منطقه‌ی بی‌تحرکی و راحت‌شان خارج کنید.


پیشنهاد مطالعه: ۷ دلیل که چرا هر چقدر ورزش می‌کنید ران هایتان لاغر نمی‌شود؟


۲. گور چربی

این حالت شبیه وضعیتی که انگار شما را از پاهایتان گرفته‌اند و داخل تلی از چربی انداخته‌اند. به بیان دیگر، یک فرد متناسب و خوش‌هیکل در داخل شما وجود دارد که بخاطر تنبلی و عدم انجام تمرینات ورزشی در زیر لایه‌های چربی مدفون شده است.

برای بهبود این شرایط و لاغری بیشتر، باید برنامه‌ای منظم برای‌ خودتان بریزید. این برنامه‌ی تمرینی شامل تمرینات کاردیو (هوازی) تا ۷۰ درصد حداکثر شدت ضربان قلب‌تان باشد (در حدی که هنوز هم بتوانید در بین تنفس‌های به‌زحمت و سخت خود صحبت کنید)، دستگاه‌هایی مانند تردمیل، الیپتیکال، و دوچرخه‌ثابت را در هفته ۳ بار به مدت ۴۵ دقیقه استفاده کنید. همچنین تمرینات مقاومتی نیز انجام دهید مانند شنا سوئدی، اسکوات، لانج با دمبل، پلانگ و غیره که انجام آن‌ها به ابزار خاصی احتیاج ندارد.

۳. ماسک صورت چاق

برخی افراد چربی اضافه بسیار زیادی در صورت‌شان جمع می‌شود، مانند یک سنجابی که کلی بادام‌زمینی در دهان‌ش ذخیره کرده‌ است. این افراد از این مسئله ناراضی هستند که تا حدودی حق هم دارند، چون شکل جالبی در مکان‌های عمومی ندارد و تمایل دارند تا صورتی زیبا داشته باشند.

این را به شما قول می‌دهیم که از سوزاندن چربی‌های این ناحیه خسته شده‌اید، چون آخرین بخش از بدن‌تان است که لاغر می‌شود. ما راهکاری ارائه می‌دهیم که از تنبل‌ترین تا زیرک‌ترین افراد بتوانند صورت خوش‌فرمی داشته باشند و از خودشان احساس رضایت کنند.


پیشنهاد مطالعه: جلوگیری و درمان لاغری صورت بعد از کاهش وزن


برای برخی از افراد صورت اولین جایی‌است که لاغر می‌شود و برای خیلی از افراد برعکس است. تمرینات هوازی و مقاومتی را برای کل بدن‌تان انجام دهید‌، چون بدن چربی را از همه‌ی قسمت‌های بدن بر می‌دارد و همچنین از صورت شما. بدن هیچگاه به‌طور موضعی چربی از دست نمی‌دهد. ضمناً همیشه داشتن صورت تپل بد نیست. لنس آرمتسترانگ زمانی به رقابت‌های توردوفرانس شرکت کرد، صورت بسیار لاغری داشت به طوریکه در سن ۳۲سالگی ۴۲ ساله به نظر می‌رسید.

۴. چربی شکم( اصلی‌ترین ناحیه‌ی بدن که بیشترین چربی در آن ذخیره است)

تا سن ۲۱ سالگی که اندام بسیار خوبی داشته‌اید، اما الان تمام قسمت‌های بدن‌تان لاغر است بجز شکم که ترکیب بدن‌تان را بسیار بدفرم و زشت کرده‌ است. دکتر کاردون چربی‌های شکمی را بدترین چربی‌ها نامیده است، چون خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی-عروقی را افزایش می‌دهد و رابطه‌ی مستقیمی با مرگ زود هنگام دارد.

5 علامت که نشان از وجود چربی اضافه در بدن شما است

دلیل اصلی چربی اضافه شکمی نوع و مقدار غذا خوردن شما یا همان رژیم غذایی‌تان است که به دنبال رژیم غذایی بد افسردگی نیز پدید می‌آید. لاغر بودن سایر قسمت‌های بدن‌تان به این معنی است که شما از میزان متابولیسم بالایی برخوردار هستید، بنابراین پیشنهاد ما مصرف مقدار زیادی از سبزیجات، میوه‌ها، منابع غنی از پروتئین مانند حبوبات و کربوهیدرات‌های پیچیده است.

این خوراکی‌ها تاثیر غذاهای قندی، فرآوری‌شده، آب‌میوه‌های شرکتی و تمام مواد خوراکی داخل بسته‌بندی‌ها را از بین می‌برد. اضافه کردن تمرینات کاردیو و مقاومتی منظم در هفته می‌تواند کسب نتایج را حتی سریع‌تر از قبل کند.


پیشنهاد مطالعه: چرا افراد لاغر شکم بزرگی دارند و علت بزرگ شدن شکم چیست؟


‌۵. بزرگ بودن ران‌ها و باسن

داشتن ران‌ها و باسن بزرگ از معضلات عدیده‌ در زنان و مردان است. اما بیشترین نارضایتی مربوط به آقایان می‌شود. چون بسیار عجیب است که مردان باسن و ران‌های بزرگ داشته باشن، اگر کسی هم این مشکل را داشته باشد، قادر به پنهان کردن آن نیست. پس بسیار ناراحت از هیکل بد فرم خودش وارد باشگاه می‌شود و می‌خواهد تا چربی‌ اضافه این نواحی اطراف ران‌ها را از بین ببرد.

راه‌حل این مشکل بسیار آسان است. چاره‌ی آن انجام تمرینات مقاومتی مربوط به ناحیه‌ی ران‌ها و باسن است، مانند ددلیفت، لانچ، اسکوات…. بسیاری این تمرینات را قبول ندارند اما از نظر متخصصین و کارشناسان تربیت‌بدنی و مربیان این موضوع را تایید می‌کنند و این تمرینات را بسیار کاربردی و اصطلاحاً بدرد بخور توصیف می‌کنند.


پیشنهاد مطالعه: تمریناتی برای لاغر کردن ران و باسن – تصویری


دویدن در مسافت‌های طولانی با شدت متوسط تا شدید باعث آب شدن چربی‌های این ناحیه می‌شود. آیا تا به حال دونده‌‌ی حرفه‌ایی را دیده‌اید که باسن و ران‌های چاقی داشته باشد؟ این تمرینات و ترکیب‌شان با هم باعث کاهش چربی این ناحیه و در عین‌حال سفت می‌شود.  در نهایت با رعایت این نکات بدنی خوش فرم خواهید داشت.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

منبع: mensfitness


لينک منبع

درباره ی admin

همچنین ببینید

علم ورزش | مکمل بتا آلانین چیست و چه تأثیری بر ورزشکاران دارد؟

ممکن است همین الان در حال مصرف مکمل بتا آلانین در دوره ورزشی خود باشید. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *