خانه / ورزشی / علم ورزش | ۶ اتفاق بد که با مصرف شکر در بدن رُخ می‌دهد، چیست؟

علم ورزش | ۶ اتفاق بد که با مصرف شکر در بدن رُخ می‌دهد، چیست؟

تلگرام_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________

همان‌طور که از گذشته می‌دانید در بیشتر غذاهایی که می‌خوریم مخصوصاً در رژیم غذایی غربی مصرف شکر زیاد است و به مقدار زیادی از شیرین‌کننده‌های مصنوعی و طبیعی استفاده می‌کنیم (حتی نانی که مصرف می‌کنیم حاوی مقدار بالایی شکر است).

امروزه باوجود امراضی مانند مرض چاقی که به‌شدت و به‌شکل تصاعدی رو به افزایش است و انجمن‌ علمی تغذیه که برای انتخاب بین شکر وچربی مردد است که کدام خطر بیشتری برای بدن دارد، مشکل است که تشخیص بدهیم مصرف کدام یک واقعا برای بدن مفید است؟

شایعات بسیاری درباره‌ی تاثیرات مصرف شکر برروی سلامتی‌مان وجود ‌دارد. اما هرچقدر هم که از مضررات شکر برای‌مان بگویند، نمی‌توانیم این نکته را نادیده بگیریم که انسان برای زنده ‌ماندن نیاز به گلوکز دارد.

بر هیچکس پوشیده نیست که روزانه مقدار زیادی شکر را با خوردن غذاهای فرآوری‌شده، کنسروی، نوشیدنی‌های گازدار مانند نوشابه وارد بدن‌مان می‌کنیم و بدن‌مان مجبور است که همه‌ی این گلوکز وارد شده به داخل بدن را به وضعیت تعادل درآورد.

دانشمندان به‌شدت مشغول مطالعه و مذاکره درباره‌ی خطرات و نتایج‌ مصرف شکر زیاد هستند و دائماً بر روی عدم مصرف شکر فراوان تاکید دارند. مصرف شکر زیاد گذشته از اینکه باعث عوارضی مانند اضافه‌وزن و مرض چاقی می‌شود، همچنین تمام دانشمندان متفق‌القول هستند که مصرف بیش‌از حد شیرینی‌جات امراض قلبی را به‌دنبال دارد. در ادامه با مجله علم ورزش همراه شوید تا در این مورد بیشتر بدانید.

۱. افزایش وزن

غذاهای پر شکر، نوشیدنی‌های گازدار و انرژی‌زا حاوی کالری بسیاری‌ است و هرچیزی که کالری بالایی داشته باشد، باعث می‌شود تا وزن‌تان افزایش یابد. تحقیقات متعددی مربوط به مصرف شکر و افزایش اضافه‌وزن وجود دارد. تحقیقات مجله‌ی آمریکایی تغذیه‌-پزشکی، در سال۲۰۱۱ رابطه‌ی مستقیم بین مصرف شکر با خوردن نوشابه‌های انرژی‌زا و رژیمی و پرقند با اپیدمی شدن مرض چاقی را تایید و منتشر کرد.

انواع نوشیدنی‌های قندی، به ویژه نوشابه، ارزش غذایی کمی دارند در عین‌حال سبب اضافه‌وزن و احتمالاً خطر ابتلا به امراضی چون، دیابت، شکستگی (پوکی استخوان)، پوسیدگی دندان‌ها را افزایش می‌دهد.

بدن ما برای زنده ماندن نیاز به گلوکز دارد. پس چه اتفاقی خواهد افتاد وقتی که بیش‌از حد نیازتان شکر بخوریم؟ اگر مصرف شکر بیش‌از حدی که برای بدن نیاز است، باشد، بدن‌ این شکرهای اضافی را تبدیل به چربی و اسیدهای چرب می‌کند و برای استفاده‌ی بعدی‌ در آینده آن‌ها را در سلول‌های چربی اندام‌های ذخیره‌کننده‌ی چربی مانند ران‌ها، باسن، شکم و بازوها، ذخیره می‌کند.

پیشنهاد مطالعه: چرا زیاده روی در مصرف کربوهیدرات باعث چاقی می شود؟

۲. مشکلات پوستی

نه تنها آکنه، بلکه روزاشیا ( ورم و سرخی صورت و بینی در اثر افراط در مصرف شکر )، خارش و سایر حالات پوستی، می‌توانند در اثر مصرف بی‌رویه شکر پدید بیایند.

همه‌ی ما بخاطر شنیده‌هایمان در رابطه با اینکه شکلات باعث می‌شود تا جوش بزنیم به طرق مختلف، از این مسئله آگاه هستیم. اما آیا واقعاً غذاهای خیلی شیرین سبب بوجود آمدن امراض پوستی می‌شود و ما باید این مسئله را جدی بگیریم؟

دانشمندان اخیراً رابطه‌ای میان خوردن غذاها‌ و محصولات لبنی با شاخص‌های گلیسمیک بالا (منظور میزان شیرینی غذاهاست) با مشکلات پوستی کشف کرده‌اند.   تحقیقات کلینیک پوست و زیبایی در مقاله‌ای که در سال ۲۰۱۴  منتشر کرد، نقش برخی از غذاهای خاصی را مانند لبنیات به عنوان یک نمونه‌ی واضح رژیم غذایی مشخص کرد، که این رژیم غذایی دارای شاخص گلیسمیک بالا است مانند نوعی رژیم‌غذایی پرچرب و شیرین غربی.

۳. احتمال خطر ابتلا به دیابت را افزایش می‌دهد

شکر خود عامل مستقیم ابتلا به دیابت نیست، بلکه این شیوه‌ی زندگی ناسالم در بین جوامع امروزیست که این خود بزرگترین عامل ابتلای افراد به دیابت است.  وقتی هر چیزی را با شکر‌ فراوان میل می‌کنید، بدن‌تان انسولین ترشح می‌کند، چون وجود انسولین برای تبدیل قند به انرژی یک عامل کلیدی است و بدون آن این روند صورت نمی‌گیرد.

مشکل اینجاست که اگر هر فردی که به میزان فراوانی شکر را وارد بدنش کند، انسولین آزادشده نیز بیشتر می‌شود و به هیپوگلیسمی منجر می‌شود(مقاومت انسولین). با وجود مقاومت انسولین بدن‌تان احتمالا به سختی گلوکز را با سرعت‌ کافی جذب می‌کند، که این دلیل تجمع گلوکز در خون و کبد‌تان است. این عامل با عامل ژنتیک و عوامل محیطی دست به دست‌ هم می‌دهند و سبب ابتلا فرد به پیش-دیابتی و قطعا دیابت نوع دو می‌شود.

با تغییر رژیم‌غذایی‌تان به رژیم غذایی پر پروتئین، همراه با چربی‌های سالم و کربوهیدرات‌هایی با مقدار فیبر بالا و شیرینی کمتر، می‌توانید از بالارفتن تصاعدی قندخون و پاسخ انسولین جلوگیری کنید. که نتیجه‌ی اینکار جلوگیری از ابتلا به مرض چاقی و پیش-دیابتی است.

۴. ایجاد بیماری‌ها قلبی-عروقی

افراط در مصرف قند شدیداً رابطه‌ی مستقیمی با افزایش خطر ابتلا به بیماریهای قلبی-عروقی دارد و عامل اصلی مرگ‌ و میر است. مشخص‌ترین و قابل‌لمس‌ترین علامت افراط در مصرف قند و شکر، اضافه‌وزن است.

مطالعات اخیر نشان می‌دهند که حتی اگر اضافه‌وزن بسیار شدید هم نداشته باشید، مصرف بیش‌از حد قند و رژیم‌غذایی پر کربوهیدرات می‌تواند سبب افزایش ابتلا به بیماری قلبی-عروقی و سایر بیماری‌ها تا چندین برابر می‌شود.

پیشنهاد مطالعه: کاهش وزن و احساس شادابی با سم‌زدایی شکر در ۳ روز

مطالعه بر روی عده‌ای از داوطلبان، در طی یک پژوهش که تاثیرات مصرف شکر در بلند-مدت را بررسی می‌کرد، نشان داده‌است که، داوطلبانی که تقریبا ۱۷%تا۲۱% کالری دریافتی‌شان از شکر تامین شده بود، ۳۳% بیشتر ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی-عروقی و مرگ‌ومیر را داشته‌اند. (داوطلبانی که مرتباً نوشیدنی‌های شیرین مانند نوشابه مصرف می‌کردند.) ۱۰% متوسط کالری دریافتی آمریکایی‌ها از شکر تامین می‌شود، بنابراین در این مطالعه کالری دریافتی داوطلبان از شکر و قند خیلی بیشتر از مقیاس مصرف قند در آمریکاست.

۵. بیماری‌های کبدی

الکل را به عنوان ماده‌ی ازبین‌برنده‌ی کبد می‌شناسیم، اما بهتر است بدانید که محققان اظهار دارند که شکر می‌تواند بسیار خطرناک‌تر از الکل برای از بین بردن کبد باشد و به آن صدمه وارد کند. وقتی شکر بسیار زیادی مصرف کنیم، گلوکز بیشتری در خون و کبد ذخیره می‌شود.(جایی که قند در آن ذخیره و تثبیت می‌شود).

بد هضمی و جذب ناقص دائمی قند می‌تواند باعث بیماری کبد چرب غیرالکلی و استاتوهپاتیت غیرالکلی(NASH) که این بیماری اساسا سبب زخم و فاسد‌شدن کبد می‌شود و کبد دائما مجبور به بازسازی و ترمیم خود می‌شود.

پیشنهاد مطالعه: وظیفه کبد چیست؟ چگونه از کبد مراقبت و آن را سم‌زدایی کنیم؟

بیماری(NASH) به عنوان بیماری خاموش کبدی شناخته می‌شود. چون علائم آن پدیدار نمی‌شود تا زمانی که بیماری خیلی پیشرفته شده باشد و بسیار دیر شده باشد. اصطلاحاً دوره‌ی کمون(نهفته)این بیماری طولانی است.NASH همراه با عادات کم اشتهایی و چاقی همراه است.

۶. بدن‌تان نمی‌تواند هنگامی که سیر شده‌اید به شما هشدار توقف غذا را بدهد

تاثیر کوتاه-مدت افراط در مصرف شکر می‌تواند بالا رفتن قند خون و سقوط ناگهانی قند خون باشد و بدن در اثر عادت احتیاج بیشتری به کالری پیدا می‌کند (چیزی که بالا می‌رود پایین هم می‌آید). در نتیجه این امر شما را گرسنه‌تر می‌کند و پس‌از ساعت‌ها خوردن احساس خستگی می‌کنید.

مطالعه‌ی منتشر شده از کتابخانه‌‌ی پزشکی ملی آمریکا در سال ۲۰۱۱ کشف کرد که رژیم‌های غذایی حاوی روغن اشباع‌شده‌ و قند تصویه‌شده به میزان بالا می‌تواند سیگنال‌های فرستاده شده‌ از مغز را مختل کند و باعث شود که توانایی تشخیص سیری خود را از دست بدهید.

سایر تاثیرات افراط در مصرف شکر بر بدن

قند فراوان باعث افسردگی، اضطراب، تاثیر منفی در حافظه و در صورت مصرف زیاد باعث دیوانگی نیز می‌شود. مصرف بیش از حد قند تاثیرات منفی در حفظ حافظه‌ی بلند-مدت و کوتاه-مدت می‌گذارد.

دلیل دیگری که باید قند دریافتی‌تان را کنترل کنید اینست که قند زیاد سبب ایجاد بیماری‌هایی مثل آلزایمر می‌شود. توانایی‌های شناختی‌ فرد کاهش می‌یابد. اختلالات ذهنی مانند افسردگی با خشم و برافروختگی ارتباط دارند، شکر ترکیبی مشخصاً محرک است.(برافروخته‌کننده).

مصرف قند ماده‌ی شیمیایی(احساس خوب) دوپامین ترشح می‌کند اما مصرف بیش از حد مانند تمام چیزهای خوب در دنیا، اثر عکس بر بدن دارد. چون قند ماده‌ای التهاب‌آور است و نتایج تحقیقات نشان‌داده‌اند که التهاب ویژگی بارز افسردگی و استرس در سطح بالا است. حالا با کنار هم گذاشتن این پازل به این نتیجه خواهیم رسید که قند زیاد باعث ایجاد افسردگی، اضطراب، اختلال در خواب و استرس در سطوح عمیق می‌شود.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

منبع: thisisinsider


لينک منبع

درباره ی admin

همچنین ببینید

علم ورزش | آنتی اکسیدان و عضله سازی

اکسیژن زندگیست، این طور نیست؟ خالص و سالم و ضروری. واقعیت این است که اکسیژن، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *