خانه / ورزشی / علم ورزش | ۶ باور اشتباه درباره‌ی شاخص توده بدن

علم ورزش | ۶ باور اشتباه درباره‌ی شاخص توده بدن

تلگرام_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________

BMI معادل body mass index یا همان شاخص توده بدن است که برای اندازه ‌گیری چربی بدن بر اساس وزن فرد در رابطه با قدش بکار می‌رود، اما چربی بدن را مستقیماً نمی‌سنجد، بلکه BMI از یک تساوی برای تخمین زدن استفاده می‌کند.

روش محاسبه BMI شاخص این ابزار کمک می‌کند تا معلوم کنیم آیا یک فرد، اضافه وزن دارد، کمبود وزن دارد و یا اینکه وزن سالمی دارد. بالا بودن شاخص توده بدن می‌تواند علامتی از چربی زیاد در بدن باشد و همینطور پایین بودن شاخص توده بدن نیز می‌تواند علامت چربی بسیار کم در بدن باشد.

هر چه شاخص توده بدن فرد بالاتر باشد، ریسک ابتلا به یک سری از بیماری‌ها مانند بیماری‌های قلبی، فشار خون بالا و دیابت بیشتر خواهد بود. شاخص توده بدن بسیار پایین نیز، سالم نیست چون می‌تواند فرد را در معرض مشکلاتی چون از دست دادن توده‌ی استخوانی، عملکرد ضعیف سیستم ایمنی و کم خونی قرار بدهد.

سن استفاده از شاخص توده بدن

شاخص توده بدن برای بیشتر مردان و زنان بزرگسال ۲۰ سال به بالا قابل استفاده است. برای بچه‌های ۲ سال به بالا، درصد شاخص توده‌ی بدنی، ابزاری برای مقایسه‌ی شرایط او با سایر بچه‌ها در همان سن و جنسیت بوده و می‌توان از آن برای سنجش وزن کودک استفاده کرد.

برای محاسبه‌ی شاخص توده بدن خودتان نیازی به تجهیزات خاص یا مراجع به پزشک ندارید. می‌توانید محاسبه‌گر‌های آنلاین زیادی پیدا کنید که تنها با وارد کردن قدتان بر حسب فوت و اینچ و وزن‌تان بر حسب پوند، BMI شما را محاسبه می‌کنند. در ادامه‌، طیف BMI برای بزرگسالان ۲۰ سال به بالا را ارائه می‌دهیم. این اطلاعات برای زنان و مردان در تمام سنین و هر نوع تیپ بدنی مشابه هستند.

شاخص توده بدن (BMI) کودک بر اساس سن نشان می‌دهد وزن کودک در مقایسه با وزن سایر بچه‌های همسن و همجنس خود چگونه است. مثلاً ۴۵ درصد یعنی وزن کودک، بیشتر از وزن ۴۵ درصد از سایر کودکان همسن و همجنس‌اش است.


پیشنهاد مطالعه: روش محاسبه BMI آنلاین


BMI، تکنیکی بدون هزینه و ساده برای تخمین چربی بدن یک فرد و وضعیت وزن اوست، اما محدودیت‌های خودش را هم دارد. این ابزار می‌تواند مقدار چربی بدنی ورزشکاران و سایر افرادی که بدن‌های عضلانی دارند را بیشتر تخمین بزند. همچنین می‌تواند مقدار چربی بدنی در بزرگسالان سنین بالاتر و سایر آنهایی که کاهش توده‌ی عضلانی داشته‌اند، کمتر تخمین بزند.

ضمناً باورهای نادرست زیادی در مورد BMI وجود دارد که خیلی‌ها نادانسته آنها را می‌پذیرند. این باورها صحیح نبوده و صرفا به دلیل برداشت اشتباه از شاخص توده بدن رواج پیدا کرده‌اند.

باور اشتباه ۱: پایین بودن شاخص توده بدن یعنی شما سالم هستید

چاق بودن با ریسک بالاتر فشار خون بالا، قند خون بالا و کلسترول بالا ارتباط دارد، اما پایین بودن BMI نیز به این معنی نیست که شما در برابر این بیماری‌ها یا سایر مشکلات ایمن هستید. افرادی که شاخص توده بدن پایینی دارند، نسبت به آنهایی که وزن سالمی دارند، بیشتر در معرض ابتلا به عفونت‌ها هستند. دلیلش هم این است که کم وزن بودن معمولاً ضعف سیستم ایمنی را به دنبال دارد.

مطالعه‌ای در سال ۲۰۰۶ که در نشریه‌ی Medicine منتشر شد، گزارش می‌کند زنان و مردان کره‌ای، شاخص توده بدن پایین‌تری دارند و بیشتر در معرض ابتلا به مشکلات تنفسی چون بیماری‌های ریوی هستند. همچنین، ریسک مرگ ناشی از بیماری‌های تنفسی در افرادی که BMI پایینی دارند بیشتر است.

6 باور اشتباه درباره‌ی شاخص توده بدن - BMI

ضمناً افراد لاغراندام ممکن است چربی‌های ناسالم درونی داشته باشند. آنهایی که چربی درونی دارند بیشتر در معرض بیماری‌های قلبی، دیابت نوع دوم و سرطان هستند. بنابراین فکر نکنید فقط به دلیل اینکه BMI ‌تان پایین است، همیشه سالم خواهید بود.

باور اشتباه ۲: بالا بودن شاخص توده بدن ریسک حمله‌ی قلبی را افزایش می‌دهد

بالا بودن BMI با ریسک حمله‌ی قلبی ارتباط دارد اما همیشه هم اینطور نیست. بلکه مقدار چربی بدن است که بیشتر از همه به مشکلات قلبی مربوط می‌شود. مطالعه‌‌ای در سال ۲۰۱۶ روی ۴۰۴۶ دوقلوی همسان با مقدار چربی‌های متفاوت بدنی انجام شد. این مطالعه دریافت دوقلوهایی که BMI بالاتری داشتند، بیشتر در معرض حمله‌ی قلبی نبودند.

این مطالعه همچنین گزارش کرد، بالاتر بودن شاخص توده بدن می‌تواند با بیشتر بودن ریسک دیابت نوع دوم مرتبط باشد. پیش از این نیز تحقیقی در سال ۲۰۱۳ دریافته بود بالاتر بودن شاخص توده بدنی ریسک فاکتور ضعیفی برای مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی و عروقی در آسیای جنوبی است. مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۷ نیز نشان می‌دهد داشتن BMI نرمال لزوماً از فرد در برابر خطرات قلبی عروقی محافظت نمی‌کند.

باور اشتباه ۳: تغذیه‌ی سالم و ورزش به این معنی است که شاخص توده بدن پایین خواهید داشت

یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم، عوامل کلیدی در حفظ بدنی سالم هستند، اما این معادل BMI پایین نیست. شاخص توده‌ی بدنی، تفاوتی بین عضلات کم چرب و چربی بدن قائل نیست. همچنین یادتان باشد که وزن عضله بیشتر از چربی است، از این رو کسی که ورزش می‌کند و تغذیه‌ی سالمی دارد ممکن است لاغر به نظر برسد اما BMI بالاتری داشته باشد.

برخی از افرادی که ورزش کردن را شروع می‌کنند و تغذیه‌شان نیز بهتر می‌شود، ممکن است عضله بسازند و وزن‌شان بیشتر شود. همچنین این افراد ممکن است بیماری یا مشکل خاصی نیز در سلامتی نداشته باشند. این را هم فراموش نکنید بسیارند کسانی که علی رغم سایز بدنی زیاد، سالم هستند.

6 باور اشتباه درباره‌ی شاخص توده بدن - BMI


پیشنهاد مطالعه: میزان چربی بدن و اضافه وزنتان را محاسبه کنید


باور اشتباه ۴: شاخص توده بدن مناسب نشان می‌دهد شما وزن سالمی دارید و بنابراین سالم هستید

اگر شما فرد بزرگسالی با شاخص توده بدن بین ۱۸.۵ و ۲۴.۹ باشید، نشان دهنده‌ی این است که وزن شما در طیف نرمال است، اما به این معنی نیست که حتماً سالم هستید. در واقع افراد لاغر ممکن است سالم‌تر از افراد دچار اضافه وزن نباشند. وضعیت سلامتی شما بستگی به فاکتورهای زیادی دارد شامل ژن‌های‌تان، جنسیت‌تان، سبک زندگی‌تان، تغذیه‌تان و خیلی چیزهای دیگر.

اگر کسی که BMI نرمال دارد، سیگاری باشد یا اهل الکل، پس چطور می‌توان او را فرد سالمی دانست؟ سیگاری‌ها آنهایی که اهل نوشیدن الکل هستند، بیشتر در معرض بیماری‌هایی چون سرطان قرار دارند. پس، شاخص توده بدن خود را هرگز علامتی از سلامت عمومی خود تلقی نکنید.

باور اشتباه ۵: شاخص توده‌ی بدنی، معیار خوبی برای سلامتی فرد است

یادتان باشد که BMI برای همه کاربرد ندارد، مخصوصاً برای افراد بلندقد و ورزشکار. برای همین نمی‌توانید آن را معیار درست و دقیقی برای سنجش سلامتی فرد بدانید. مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۶ که در نشریه‌ی بین المللی Obesity منتشر شد گزارش می‌کند اگر قرار باشد با استفاده از شاخص توده بدن به عنوان معیاری از سلامت استفاده کنیم، تقریباً ۷۴.۹ میلیون آمریکایی بزرگسال به عنوان ناسالم یا ناسالم از جهت قلب و عروق به حساب خواهند آمد!

همچنین پزشکان نباید تنها به عددی که ترازو نشان می‌دهد توجه کنند چون باعث می‌شود مشکلات دیگری را نادیده بگیرند. بنابراین وقتی برای چکاپ به پزشک مراجعه می‌کنید از او بخواهید چکاپ کامل برای شما انجام دهد.

باور اشتباه ۶: همانطور که از شاخص توده بدن برای یک جمعیت استفاده می‌شود برای افراد نیز می‌توان از آن استفاده کرد

برخلاف باور عموم، BMI ابزار مناسبی برای سنجش سلامت و چاقی افراد نیست، اما برای سنجش چاقی در جمعیت‌های مختلف ابزار خوبی است. در واقع شاخص توده بدن ابزار مفیدی برای ارزیابی میزان چاقی و اضافه وزن در سطح یک جمعیت است.

فرمول BMI در اصل توسط یک ریاضیدان ارائه شد، نه یک پزشک. این ابزار یک نسبت ساده‌ی وزن به قد است که سن و ساختار بدنی فرد را به حساب نمی‌آورد و به همین علت نمی‌توان از آن برای پیش بینی وضعیت چاقی و سلامت فرد استفاده کرد.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

منبع: top10homeremedies


لينک منبع

درباره ی admin

همچنین ببینید

علم ورزش | تمرین با کش بدنسازی چه فوایدی دارد؟

شاید فکر کنید تمرین با کش بدنسازی در مقایسه با یک جفت دمبل یا هالتری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *